Çağdaş gitar eserlerinin gitar eğitim tekniklerine uygunluğunun incelenmesi
Analysis of modern guitar tecniques compability to guitar education techniques
- Tez No: 188734
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Araştırma çağdaş gitar eserlerinin gitar eğitim tekniklerine uygunluğunusaptama amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Güzel Sanatlar Eğitimi BölümüMüzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören gitar öğrencilerinin eğitim öğretimsürecine ilişkin görüşleri saptanmıştır.Öğrencilerin eğitim öğretim sürecine ilişkin görüşlerini saptamak için,Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı,Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi AnaBilim Dalı ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi AnaBilim Dalı gitar öğrencilerinden oluşan 65 kişilik bir örneklem oluşturulmuştur.Araştırmada Çağdaş Gitar Müziği 1970-2000 tarihleri arasında yaşamış İngiliz,Fransız, Rus ve Latin bestecilerin eserleri ile sınırlandırılmıştır. Bu amaçla 70 adet eserseçilmiştir. Eserlerin gitar eğitim tekniklerine uygunluğunun analizi için ilgili kriterlerbir gözlem formu oluşturularak belirlenmiş ve eserlerin analizi bu doğrultudayapılmıştır.Kriterlerin oluşturulmasında eserlerin karakteristik özellikleri ve gitareğitimini etkileyen nitelikleri saptanmış, bu yolla uygunluğu hakkında yorumlaravarılmıştır.Araştırmada öğrenciler, okul içerisinde çağdaş gitar müziği ile ilgili olarakyeterince kaynak bulunmadığı, bu eserleri derste, sınavda veya okul içerisindekidinletilerde yeterince seslendiremedikleri şeklinde görüş bildirmişlerdir.Öğrenciler bölüm içinde birbirlerinden çağdaş müzik ile ilgili olarakfaydalandıklarını belirtmiş ancak sınıf içerisinde öğretmenleriyle konuşabilmelerikonusunda çoğunluğu olumsuz görüş bildirmişlerdir. Bunun yanında elde edilenbulgular arasında öğrencilerin öğrendikleri gitar tekniklerini çağdaş eserler üzerindeuygulayabildiklerine dair olumlu görüş bildirmiş olmaları da yer almaktadır.Öğrencilerin büyük bir kısmının bu görüşte olması bu eserlerin öğrenci tarafındanyadırganmayacağını düşündürmektedir.Araştırmada elde edilen çarpıcı bulgulardan biri de öğrencilerin DariusMilhaud, Frederico Mompou, Alexander Tansman, Lennox Berkeley, Benjamin Britten,Alberto Ginastera, John W. Duarte, Malcom Arnold, Stephen Dodgson, Richard R.Bennet, R. J. Vittorio, İgor Rekhin, Stepan Rak, Egberto Gismonti, Nikita Koshkin gibibestecilerin eserleri hakkında okulda herhangi bir uygulama yapmamış olduklarıgörüşünü belirtmeleridir.Araştırmada analiz edilen eserlerin gitar eğitimine ve tekniklerine uygunolduğu gözlenmiştir. Eserler yapısal açıdan(süre, ritmik yapı, kullanılan teknikler,notasyon v.b.) ve eğitim tekniklerine uygunluk açısından incelenmiş ve bu incelemesonucunda eserlerin eğitimde kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıcaaraştırma eğitimci ve öğrenciler için analizi yapılmış 70 adet çağdaş gitar eserinibünyesinde barındırdığından gitar eğitiminde kullanılabilecek bir repertuar niteliği detaşımaktadır.Bununla birlikte ortaya çıkan yeni sesler ve teknikler çağdaş eserler üzerindeuygulanmaktadır. Dolayısıyla öğrencinin bu teknikleri öğreneceği ve uygulayacağıalanın da çağdaş eserler olması gerekmektedir. Gitar eğitim tekniklerinden dinletme,ödevlendirme, birebir tekrar yoluyla öğretme gibi öğeler çağdaş eserler üzerinde deuygulanabilmektedir. Bu eserlerin gitar eğitiminde daha yoğun kullanılmasınınöğrencinin başarısı açısından olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study is made in order to establish compability of modern guitar works toguitar education techniques. In accordance with this aim, opinions of students who studyMusic at Fine Arts School are established.In order to get students? opinions for educational process, a group of 65students has been formed from guitar students of Marmara University, Faculty of FineArts, Music Education Science, Abant İzzet Baysal University, Faculty of Fine Arts,Music Education Science, Gazi University Faculty of Fine Arts Music EducationScience.In this study, modern guitar music is limited with English, French, Russian andLatin composers? works that lived between 1970 and 2000. 70 works are chosen for thispurpose. In order to get analysis of compability of works of arts to guitar educationtechniques, some criteria are determined by composing an observation from andanalysis of work of arts is made in this sense.When constituting criteria, characteristics of work of arts and it?s qualities thateffects guitar education are stabilized. Hence comments compability is made.During the study, students said that they couldn?t find enough resources aboutmodern guitar music and sufficiently vocalize this works of arts at lessons, exams orconcerts inside the school.Students said that they benefit from each other about modern music but theygave negative opinions about talking to teachers about modern music at class.Furthermore among the evidences acquired, students gave positive opinions about thatthey are able to perform guitar techniques on modern works. If most of the studentsagree on this opinion that makes you think that they will not find those works of arts asstrange.One of the conspicuous evidences gotten from the study is that students didn?tmake any practice about works of arts of whom like Darius Mihaud, FredericoMompou, Alexander Tansman, Lennox Berkeley, Benjamin Britten, Alberto Ginastera,John W. Duarte, Malcom Arnold, Stephen Dodgson, Richard R. Bennet, R. J. Vittorio,İgor Rekhin, Stepan Rak, Egberto Gismonti, Nikita Koshkin.It is observed that the Works of arts which are analyzed in this study areappropriate for guitar education techniques. They are analyzed constructively (time,rhythmic structure, techniques in use, notation) and from a point of compability toguitar education techniques. As a result of this analysis, it is seen that the works aresuitable in order to be used in education. Besides, this study has a concept of repertoirequality which can be used in guitar education techniques because it contains 70 modernguitar works which are analyzed for educationalists and students.Nevertheless new voices and techniques are performed on modern works ofarts. Consequently the area which students will learn and perform these techniquesshould be modern works of arts. Components of guitar education techniques like havingsb listen, giving sb a duty and teaching by repeat one by one are able to be used onmodern works. If these works are used more densely on guitar education, it will givepositive results for students? success.