Biomethane potential of pre-treated macroalgae and corn stover by Trametes versicolor entrapped in Ca-alginate beads
Ca-alginat küreciklerine hapsedilmiş Trametes versicolor ile önarıtım yapılmış olan makroyosun ve mısır artıklarının biyometan potensiyeli
- Tez No: 525243
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Energy, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mikroorganizmalar özellikle mantar olanlar lignoselülozik biyokütlenin önarıtımı için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Ca-alginat küreciklerine hapsedilmiş Trametes versicolor, anaerobik çürütme prosesi öncesinde makroyosun (Ulva sp.) ve mısır atıklarının ön arıtımı için kullanıldı. Ön arıtımdan sonra, mısır atıkları ve makroyosunun birlikte anaerobik çürümesi yürütüldü. Sonuçlara göre örneklerin lakkaz enzim aktivitesi ön arıtım işlemi için yeterince yüksekti ve ön arıtımın ikinci gününde yalnızca mısır atıkları içeren örneğin lakkaz enzim aktivitesi hızlı bir yükseliş gösterdi. Ön arıtım örneklerinde indirgeyici şeker miktarları 24 saat sonra arttı ve ön arıtımın kalan 6 günü düşüşe meyil gösterdi. Örneklerin metan verimlilikleri makroyosun, mısır atıkları ve iki substratın birlikte çürütülmesi sonucu sırasıyla %26, %24 ve %15 artış göstermiştir. Çürütücülerin çözünmüş kimyasal oksijen ihtiyacı ve uçucu yağ asitleri konsantrasyonlarından elde edilen sonuçlar, metan verimliliği sonuçlarıyla örtüşmüştür. ION PGM kullanarak anaerobik çürütücü prosesinin 20.gününde alınan örneklerin mikrobiyal komünitelerini belirlemek için yeni nesil gen dizileme analizi yapıldı. Ön arıtım yapılmış ve yapılmamış çürütücülerin arke ve bakteri bazlı mikrobiyal komünitelerinde önemli farklar tespit edildi ve biyoinformatik analizlerine göre substratların ön arıtımı çürütücülerin içindeki mikrobiyal çeşitliliği artırdığı görülmüştür. Genel olarak sonuçlar T. versicolor hücreleri hapsedilmiş Ca-alginat küreciklerini, işlem süresini ve maliyetini düşürmek için lignoselülozik ve makroyosun biyokütlelerinin ön arıtımı için kullanılabileceğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Microorganisms especially fungi are utilized in biological pre-treatment of lignocellulosic biomass. In this particular study, Trametes versicolor were entrapped in Ca-alginate beads in order to use them in the pre-treatment of macroalgae (Ulva sp.) and corn stover prior to anaerobic digestion process. After pre-treatment, anaerobic co-digestion of corn stover and macroalgae was carried out. According to results, laccase activities of samples were high enough to process pre-treatment and activity of enzyme in sample containing corn stover only showed dramatic increase in the 2nd day of pre-treatment. The concentration of reducing sugars was increased after 24 hours for pre-treatment samples, and then tended to decrease following 6 days of pre-treatment. Methane yields of samples were increased by 26%, 24%, and 15% for macroalgae, corn, and co-digestion of both substrates, respectively. Soluble chemical oxygen demand and volatile fatty acid concentrations of digesters were obtained as strengthening the methane yield results. Next-generation sequencing analysis was conducted by using ION PGM in order to determine microbial communities in samples taken from the 20th day of anaerobic digestion process. Significant differences in microbial communities including bacteria and archaea were determined between non-treated and pre-treated digesters and pre-treatment of substrates increased microbial diversities inside of anaerobic digesters according to bioinformatics analysis. Overall, the results indicated that T. versicolor entrapped in Ca-alginate beads can be utilized in the pre-treatment of lignocellulosic biomass and macroalgae biomass in order to decrease the cost and time of the operation.