Türkiye'de pasif ev standartlarında yapı üretimi üzerine: Gaziantep İnsan Kaynakları Merkezi ve Gaziantep Kuluçka Merkezi
Building with passive house standards in Turkey: Gaziantep Human Resources Center and Gaziantep Incubation Center
- Tez No: 525248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Artan çevre sorunları ile birlikte 20.yy ortalarından itibaren sürdürülebilir kalkınma ve çevre tartışmaları artmış ve mimaride enerji etkin tasarım, pasif tasarım, düşük enerjili yapılar, sıfır enerjili yapılar, ekolojik mimari, sürdürülebilir mimari gibi enerji korunumlu ve doğaya yönelim içeren tasarım fikirleri uygulanmaya başlanmıştır. Dünyada tüketilen enerjinin büyük bölümünün yapılarda kullanılıyor olması yapılarda enerji verimliliği ve tasarrufu ilkesini gündeme getirmiştir. Enerji etkin yapı tasarımında sıfır enerji gereksinimli ev yapma düşüncesi“pasif ev”kavramını ortaya çıkarmış, bu yapılar özellikle Avrupa ve Amerika'da gelişip yaygınlaşırken, standartlaştırılabilmesi ve etkinliklerinin ölçülebilir hale gelmesi için“sertifika sistemleri”geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında; yeni ve mevcut binaların“pasif ev”standartlarında üretimi için gerekli kriterler incelenmiş, Türkiye'de yapılan pasif ev uygulamalarına değinilmiştir. Söz konusu standardın Türkiye'deki uygulamalarında karşılaşılan güçlükler ile yapım sonrası elde edilen sonuçların avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, yurt dışında pasif ev sertifikası almış olan yeni ve mevcut yapılar incelenmiş ve bu yapıların performansları tablolaştırılmıştır. Türkiye'den yeni ve mevcut yapı kategorilerinde“pasif ev sertifikası”almış Gaziantep Ekolojik Evi ve Gaziantep Kuluçka Merkezi binalarının elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda ülkemizde pasif ev kriterlerine uygun bina yapımı sürecinde karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Standartı karşılayacak yapı malzemelerinin ilgili pazarda bulunmaması başta olmak üzere, yerel malzemenin sertifikalandırılması için yapılacak testlerin maliyetinin yerel üretici firmaları zorladığı, yapılarda kullanılan cihazların devreye alınması için gerekli teknik ekibin de yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Binalardaki enerji verimliliğini artırmak ve pasif ev stratejilerini geliştirmek adına yaptırımların ve denetimlerin geliştirilmesi, devlet destekli teşviklerin artırılması ve toplumun bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilerek arz talep dengelerinin oluşturulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing environmental problems, sustainable development and environment debates have increased since the middle of the 20th century and energy conservation and nature oriented design ideas such as energy efficient design, passive design, low energy structures, zero energy structures, ecological architecture and sustainable architecture have begun to be discussed in architecture. The fact that the largest part of the energy consumed in the world is being used by the buildings that has brought the principle of energy efficiency and saving principle to the agenda.“Passive House”concept has emerged from the idea of constructing a building needs zero energy and then“certification systems have been developed to make their activities measurable and being standardized while these constructions especially developed and spread in Europe and America. In this thesis study; new and existing buildings which have required criteria to build with ”passive house“ standards has examined and referred to the passive house applications constructed in Turkey. It is aimed to determine the advantages and disadvantages of the standards that are used in implementation and post-constructions problems encountered in Turkey. For this purpose, new and existing buildings that have received passive house certification in abroad have been examined and their performances have been tabulated. The problems encountered in building construction process in terms of the passive house criteria have been identified by the results of evaluation of compared data obtained from Gaziantep Ecological House and Gaziantep Incubation Center buildings which have received ”passive house certificate" from the new and existing buildings category from Turkey. It has been determined that, mainly the lack of building materials in the local market to meet the standard and/or the cost of the tests to be done for the certification of the local material has pushed the local producers. The technical team required for the commissioning of the devices used in construction is insufficient. In order to increase energy efficiency in the buildings and to develop passive house strategies, sanctions and audits should be developed, government-supported incentives should be increased, and society should be able to eliminate the lack of information on this subject and establish supply and demand balances.