Analysis of leverage effect in container freight indices based on EGARCH model
Konteyner navlun endekslerinde EGARCH modeline dayalı kaldıraç etkisi analizi
- Tez No: 525252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÖZLEN BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tarifeli denizcilik piyasası mevsimsel, döngüsel ve dalgalanma derecesi son derece yüksek bir piyasa olarak bilinmektedir. Navlun serilerinin durağan olmayan ve doğrusal olmayan yapısından ve etkileyici faktörlerin karmaşıklığından dolayı tarifeli denizcilik piyasasındaki kırılmaların analiz edilmesinde güçlükler yaşanmaktadır. Bunun üzerine Şangay Denizcilik Borsası (SSE) tarafından uluslararası konteyner taşımacılığının genel dalgalanma derecesini yansıtması amacıyla Çin Konteyner Navlun Endeksi (CCFI) ve Sangay Konteyner Navlun Endeksi (SCFI) geliştirilmiştir. Günümüzde ise bir iktisadi gösterge olarak kabul edilen CCFI & SCFI karakteristik özellikleri ile ve dalgalanan yapılarıyla hem denizcilik sektörünün hem de akademik camianın konusu haline gelmiştir. Bu tez esas olarak konteyner taşımacılığındaki kaldıraç etkisine, ya da başka bir deyişle asimetrik dalgalanmaya odaklanmaktadır. Kaldıraç etkisi özünde, varlık değeri ve dalgalanma derecesi arasındaki negatif ilişkiyi anlamamıza yardımcı olur. Tezin amacı tarifeli denizcilik piyasasında kaldıraç etkisinin özelliklerini incelemektir. Bu bağlamda temel tarifeli deniz taşımacılığı göstergeleri olan CCFI & SCFI'in 2010 ve 2018 yılları arasındaki getiri verileri Üssel Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişen Varyans (EGARCH) Modeli kullanılarak incelenmiştir. Ampirik analiz sonuçları her iki endeksin de belirgin bir kaldıraç etkisine sahip olduklarını göstermektedir, bu da dış şokların tarifeli denizcilik piyasasına olan etkisinin asimetrik olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak her iki endeksin de negatif kaldıraç etkisine sahip olduğu saptanmış olup buradan negatif şokların ve haberlerin konteyner taşımacılığı sektöründe pozitif şoklar ve haberlerden daha fazla etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liner shipping market is considered as a seasonal, cyclical and highly volatile market. Due to the nonstationary and nonlinear nature of freight series and the complexity of influencing factors, it is difficult to analyze the fluctuations in the liner shipping market. China Containerized Freight Index (CCFI) and Shanghai Containerized Freight Index (SCFI) has been developed by the Shanghai Shipping Exchange to reflect the overall fluctuation level of international container shipping market. Nowadays, as an economic indicator CCFI & SCFI causes widespread concern by the shipping industry as well as the academic world about its characteristics and volatility. This thesis mainly focuses on the leverage effect, or in other words asymmetric volatility, in container shipping. The leverage effect helps us to understand the negative relationship between asset value and volatility. The purpose is to examine the properties of leverage effect in main liner shipping indicators, namely CCFI and SCFI return data between 2010 and 2018 by employing an Exponential Generalized Autoregressive Conditional Heteroscedasticity (EGARCH) model. The results of empirical analysis show that both CCFI and SCFI have obvious leverage effects, meaning the impact of external shocks in liner shipping market is asymmetric. Both indices have negative leverage effect which means that negative shocks or in other words bad news have more impact on the container shipping market than positive shocks or in other words good news.