Synthesis, characterization and application of poss based aliphatic polyesters
Poss bazlı alifatik poliesterlerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulaması
- Tez No: 525288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde, Polihedral Oligomeriksilseskuoksan (POSS) hibrid molekülü kullanılarak çeşitli poliesterler sentezlenmiştir ve sentezlenen yeni polimeler farklı yöntemlerle karakterize edilmiştir. AmidoPOSS-GO-PCL nin 10 kGy radyasyon dozunda molekül ağırlığı ve termal kararlılığındaki değişmeler incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, aminopropilisobutil POSS(POSS-NH2) ve bu molekülün modifikasyonu ile elde edilen AmidoPOSS molekülleri kullanılarak POSS-GO-PCL ve AmidoPOSS-GO-PCL kompozitleri sentezlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, POSS içeren kompozitin termal kararlılığı 4-17 0C arası değerlerde artırmıştır. POSS içeren polimer kompozitlerin molekül ağırlıkları 10800-13000 arası değerlerde bulunmuştur. Tezin ikinci bölümünde, farklı zincir uzunluklarında diasit monomerleri, 1,2-propandiolisobutil POSS ve 1,4-bütandiol monomerleri kullanılarak çeşitli alifatik poliesterler sentezlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, POSS içeren poliesterlerin molekül ağırlıklarında artış gözlemlendi (yaklaşık olarak Mn;2000 den 7250). Aynı poliesterlerin termal kararlılıklarında ise azalma olmuştur. AmidoPOSS-GO-PCL ve PCL-GO kompozitlerinin 10 kGy radyasyon dozuna dayınımı incelenmiştir. Sonuçlar, ışınlamadan sonra kompozitlerin termal kararlılıklarının azaldığını gösterdi. PCL-GO kompozitinin molekül ağırlığı ışınlamadan sonra artış göstermişken AmidoPOSS-GO-PCL kompozitinin molekül ağırlığında azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various polyesters were synthesized using the polyhedral OligomericSilsesquioxane (POSS) hybrid molecule and the synthesized new polymers were characterized by different methods. The changes in molecular weight and thermal stability of the AmidoPOSS-GO-PCL at 10 kGy radiation dose have been investigated. In the first part of the thesis, POSS-GO-PCL and AmidoPOSS-GO-PCL composites were synthesized using aminopropylisobutyl POSS (POSS-NH2) and AmidoPOSS molecules obtained by modification of POSS-NH2. According to the results obtained, the thermal stability of POSS containing composites increased at between 4-17 0C. Molecular weights of POSS containing polymer composites were found ranging from 10800-13000. In the second part of the thesis, various aliphatic polyesters were synthesized using diacid monomers at different chain lengths, 1,2-propanediolisobutyl POSS and 1,4-butanediol monomers. According to the results obtained, an increase in the molecular weights of the POSS-containing polyesters was observed (Approximate Mn; from 2000 to 7250). There has been a decrease in the thermal stability of the same polyesters. Resistance to 10 kGy radiation dose of AmidoPOSS-GO-PCL and PCL-GO composites were investigated. The results showed that the thermal stability of composites decreased after irradiation. While the molecular weight of the PCL-GO composite increased after irradiation, the molecular weight of AmidoPOSS-GO-PCL composite decreased.