Üstün yetenekli öğrencilerin eğitiminde kullanılabilecek matematik temelli STEM etkinliklerinin geliştirilmesi
The development of mathematics based STEM activities to be used in the education of gifted students
- Tez No: 525287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, STEM eğitiminde kullanılan etkinliklerin içerisinde matematiksel kazanımların nitelik ve nicelik yönünden eksikliği fark edilmiştir. Bu tespitten yola çıkarak literatüre, içeriğinde matematiksel kazanımların baskın olduğu STEM etkinliklerinin kazandırılması amaç edilmiştir. Bununla birlikte etkinliklerin bilgi edinme (EK-1), ürün geliştirme (EK-2) ve fikir geliştirme (EK-3) formlarına göre öğrenci üzerinde uygulanabilirliği incelenmiştir. Yöntem: Araştırmada, izlediği süreç ve konusu bakımından nitel araştırma yaklaşımları içerisinde yer alan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada hazırlanan etkinlikler uzman görüşüne sunularak oluşturulmuş ve STEM atölyesine başvuran öğrenci gruplarına uygulanmıştır. Uygulama sonucunda öğretmen gözlemlerine yer verilerek uygulanabilirliği ve öğrencilerin bilgi edinme, ürün geliştirme ve fikir geliştirme özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ortaokul kademesinde; üç 6. sınıf, dört 7. sınıf ve üç 8. sınıf öğrencisi olmak üzere 10 BİLSEM öğrencisinden oluşmaktadır. Bulgular: BİLSEM öğrencilerine uygulanan 10 etkinlikten üç tanesinin iki öğretmen ve bir uzman görüşleri doğrultusunda 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine uygun olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte bilgi edinme formuna göre öğrencilerin sahip oldukları bilgileri kullanmasına ve bu bilgilerden yola çıkarak ihtiyaç duyduğu bilgilere nasıl ulaşabileceklerine katkı sağladığı gözlenmiştir. Ürün geliştirme ve fikir geliştirme formuna göre öğrencilerin ilk tasarım halindeki ürünleri ile etkinliğin sonundaki ürünlerin benzer olduğu görülmüştür. Sonuç: Matematik kazanımlarının baskın olduğu STEM etkinlikleri tasarlanarak uygulanmıştır. Bu hususta, üstün yetenekli öğrencilere uygulanan üç adet STEM ders planı uzman görüşleri neticesinde düzenlenerek literatüre kazandırılmıştır. Her seviyeden öğrencilere de uygulanabilecek bu etkinliklerin üstün yetenekli öğrenciler üzerinde; bilgi edinme, ürün ve fikir geliştirme açısından olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, mathematical learning outcome was observed to be deficient in terms of quality and quantity among the activities used in the STEM education. Based on this finding, it's aimed to enhance the literature with STEM activities enriched with mathematical learning outcome. Additionally, the practicality of the activities was examined with regard to knowledge acquisition (app.-1), product development (app.-2), and idea development (app.-3). Method: In the study, case study method that is among the qualitative research approaches in terms of the process and the topic it followed was used. Activities generated in the research were created consulting the experts of the field and practiced with students applying to STEM workshops. As a result of the practice, the practicality of the activities and their effects on students' knowledge acquisition, product and idea development abilities were observed. Secondary school level consisted of ten BİLSEM students including three 6th grade, four 7th grade, and three 8th grade students. Findings: Three out of ten activities practiced with BİLSEM students are determined to be practicable with 6th, 7th, and 8th grade students in line with the views of two teachers and an expert. Additionally, according to the information acquisition form, it's observed that the activities contribute to the students' use of the information they have and to reach to the information they need. According to the product development and idea development form, it's observed that the initial design of the products and the products at the end of the activities are similar. Result: STEM activities enriched with mathematical learning outcome were created and practiced. In this respect, three STEM lesson plans practiced with gifted students were designed and added to the literature. These activities, also practicable with students at different levels, have positive effects on gifted students in terms of information acquisition, product and idea development.