Çeşitli dezenfektanların staphylococcus aureus suşlarında yaptığı antibiyotik duyarlılığı ve coagulase pozitifliği değişikliği
  1. Tez No: 5253
  2. Yazar: ARSUN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN ÖĞÜTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
- 59 - ÖZET Bu çalışmada çeşitli dezenfektanların Staphylococcus aureus suşlarmda yaptığı antibiyotik duyarlılığı ve koagii- laz pozitifliği değişikliği araştırılmıştır. Muayene maddelerinden izole edilen Staphylococcus aureus suşlarınm koagülaz pozitifliği ve disk diffüzyon yön temi ile (seçilen 9 antibiyotik: Penicillin, Methicillin, Sulf amethoxazole+Trimethoprim, Netilmicin, Amikacin, Ofloxa cin, Vancomycin, Oxy tetracycline, Rifampicin) antibiyotik du yarlık tetkikleri yapılmıştır. 24 saat oda ısısında seçtiğimiz 5 farklı dezenektan (Zefir-Sol, Savlon, Hibiscrub, Batticon, Buraton) için MIC konsantrasyonları tesbit edilerek canlı ka lanlardan koagülaz pozitifliğinde bir değişme olmamıştır. Her antibiyotik ve her dezenfektan için 50 Staphylococcus aureus susunun dezenfektanların etkisinden ön ceki mm cinsinden zon çapları ile 50 Staphylococcus aureus susunun dezenfektanların etkisinden sonraki mm cinsinden zon çapları arasındaki fark anlamlı ve anlamsız olacak şekilde istatistiksel yöntemlerle test edilmiştir. Dezenfektan etkisinden sonra Staphylococcus aureus suşlarınm aşağıda özetle belirtildiği şekilde antibiyotik duyarlılığı karakterinde değişim saptanmıştır.60 - Zef ir-Sol :“Penicillin, Ox y tetracycline, Ofloxacin, Rifarapicin”zon çaplarında duyarlılık yönünde,“Methicillin”zon çaplarında dirençlilik yönünde anlamlı değişim görülmüş tür. Savlon: 9 antibiyotik zon çaplarında dirençlilik yö nünde anlamlı değişim görülmüştür. Hibiscrub :“Penicillin”, zon çaplarında duyarlılık yö nünde,“Methicillin, Ofloxacin”zon çaplarında dirençlilik yönünde anlamlı değişim görülmüştür. Batticon :“Sulf amethoxazole+Trimethoprim”ve“Oxytet- racycline”hariç 7 antibiyotik zon çaplarında da dirençlilik yönünde değişim görülmüştür. Buraton :“Netilmicin”hariç diğer 8 antibiyotik zon çaplarında da dirençlilik yönünde değişim görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 61 - SUMMARY In this study, the effect of various disinfectants against Staphylococcus aureus strains was examined. The change in antibiotic susceptibility and coagulase pozitivity by disinfectants was examined. 50 Staphylococcus aureus strains were isolated from different clinical specimens. These strains were examined for their coagulase pozitivity and antibiotic susceptibility by disc diffusion technique (nine choosen antibiotics were Penicillin, Methicillin,. Sulf amethoxazole+Trimethoprim, Ne tilmicin, Amikacin, Ofloxacin, Vancomycin, Oxy tetracycline and Rifampicin). The MIC values were determined for five different disinf ektants (Zefir-Sol, Savlon, Hibiscrub, Batticon and Buraton). After leaving them 24 hours at room temperature coagulase positivity and antibiotic susceptibi lity were examined among the strains which were still alive. The differences between zone diameters before and after the exposure to disinfectants were determined and the results were evaluated statistically. After exposure to disinfectants some changes in antibiotic susceptibility were observed. With Zefir-Sol, in case of“Penicillin, Oxytetracycline, Ofloxacin and Rifam picin”a significant chane towards susceptibility and against“Methicillin”a significant change towards resistance were- 62 - observed. With Savlon, against all of the 9 antibiotics a significant change to resistance was obtained. Incase of Hibiscrub, there was a significant change to susceptibility with“Penicillin”but“Methicillin”and“Ofloxacin”zone diameters showed a significant change to resistance. With Batticon, except Sulf amethoxazole+Trimethoprim, Oxytetra- cycline“ zone diameters with all other antibiotics showed changes to resistance. With Buraton, except ”Netilmicin", zone diameters with all other antibiotics showed changes to resistance.