Çeşitli dezenfektan maddelerin atık sulardan izole edilen mikroorganizmalar tarafından parçalanmasının araştırılması
Investigation of the degradation of various disinfectants from microorganisms isolated from the wastewater
  1. Tez No: 303198
  2. Yazar: MERVE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÖTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada atık su örneklerinden izole edilen farklı mikroorganizma türlerinin çeşitli antimikrobiyal maddeleri farklı konsantrasyonlarda tek karbon kaynağı olarak kullanabilmeleri ve piyasada bulunan çeşitli dezenfektan ürünlerinde üremeleri araştırılmıştır. Bu amaçla 2009-2010 yılları arasında temmuz, ekim, ocak ve nisan aylarında İstanbul Sular ve Kanalizasyon İdaresi'ne (İSKİ) bağlı bir ileri biyolojik atık su arıtma tesisinin beş farklı ünitesinden alınan atık su örnekleri fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan incelenmiştir. Atık su örneklerinden toplam 131 suş izole edilmiş, tanımı yapılan suşların 89'unun fekal koliform ve diğer Gram negatif bakteriler, 24'ünün Pseudomonas türü, 15'inin Enterococcus türü, ikisinin Staphylococcus aureus ve birinin Candida crusei olduğu saptanmıştır. Çalışmada izole edilen suşların metil paraben, propil paraben, fenoksietanol, benzalkonyum klorür, didesildimetilamonyum klorür ve setrimidi farklı konsantrasyonlarda içeren minimal besiyerine çizgi şeklinde ekilerek üreme durumları incelenmiştir. İzole edilen suşların hiçbirinin kontrol olarak ekim yapılan minimal besiyerindeki üremelerinden fazla bir üreme göstermediği yani antimikrobiyal maddeleri o konsantrasyonlarında tek karbon kaynağı olarak kullanıp üreyemedikleri saptanmıştır. Çalışmada izole edilen suşların ticari dezenfektan ürünlerinde üreyebilmeleri dökme plak yöntemi ile incelenmiş ve oluşan inhibisyon zon çapları ölçülmüştür. Minimum inhibisyon zon çaplarının Pseudumonas flourescens suşları, maksimum inhibisyon zon çaplarının Candida crusei'nin üzerinde oluştuğu, Enterococcus suşlarında ise inhibisyon zon çapı oluşmadığı saptanmıştır. Çalışmada izole edilen suşların çoğunun ticari ürünlerin bir tanesi hariç diğerlerinin içeriğinde bulunan maddeleri kullanamadıklarını ve ürünlerin içeriğinde bulunan antimikrobiyal maddelerin şuşların üremesini engellediği görülmüştür. Mikrobiyal degradasyon çalışmaları için etkili bir suşun elde edilmesinin doğal kaynaklardan suş izole edilmesi konusundaki çalışmaların sürdürülmesine bağlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study the ability of the use of antimicrobials from different microorganisms isolated from the wastewater samples and the growth of microorganisms on the various commmercial disinfectants were investigated. For this purpose the wastewater samples which were collected from five units of a biological wastewater treatment related to İSKİ on July, September, January and April in 2009-2010 were physical, chemical and microbiogical analysed. 131 strains were isolated from wastewater samples. 89 of the identified strains as fecal coliforms and other gram negative rods, 24 of them as Pseudomonads, 15 of them as Enterococci, 2 of them as Staphylococcus aureus and one of them as Candida crusei were determined. In the study the growth of the isolated strains streaking onto the minimal media was observed which contains different concentrations of methylparaben, propylparaben, phenoxyethanol, benzalkonium chloride, didecyldimethylammonium bromide and cetrimide. There wasn?t any strain showing a growth more than the growth on the control minimal media in other words they couldnt grow using antimicrobials as a sole carbon source in these concentrations. In the study the growth ability of the isolated strains on the commercial disinfectants were observed by pour plate methode and the inhibition zone diameters were measured. The minimum inhibition zone diameters were observed on the Pseudomonas flourescens strains and the maximum inhibition zone diameter on Candida crusei. There wasn?t any inhibition zone on Enterococci. In the study it was observed that many of the isolated strains couldnt use the contents of commercial products except a product and the antimicrobials found in the products prevented the microbial growth. It is seen that in order to get a efficient strain for microbial degradation studies depends on the sustainability of the studies about the isolation of the strains from natural sources.