Helops glabriventris Reitter, 1885 (Coleoptera: Tenebrionidae: Helopini) türünün sitogenetik özellikleri
Cytogenetics of Helops glabriventris Reitter, 1885 (Coleoptera: Tenebrionidae: Helopini)
- Tez No: 525311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN ALPAGUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında Batı Anadolu'da dağılış gösteren Helops glabriventris türünün sitogenetik analizleri yapılmıştır. Gonadlardan elde edilen preparatlara; Rutin Giemsa, gümüş nitrat ve DAPI boyaları uygulanarak mitotik ve mayotik kromozomların analizleri yapılmıştır. Coleoptera:Tenebrionidae ailesi içinde model olarak kabul edilen; 2n=20 (9+Xyp) karyotip formülüne sahip oldukları gösterilmiştir. 1. kromozomun karyotipin en büyük ve y kromozomunun karyotipin en küçük kromozomu olduğu tespit edilmiştir. Gümüş nitrat boyama sonucunda, profaz I ve metafaz I'de olası NOR bölgeleri tespit edilmiştir. DAPI uygulanması ile AT bazlarınca zengin kromozom bölgeleri floresan mikroskobu ile fotoğraflanmış ve paraşüt yapısının (Xyp) kuvvetli floresan özellikte olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cytogenetic analysis of Helops glabriventris species, which are distributed in Western Anatolia, have been performed. Mitotic an meiotic chromosomal analysis are examined by Routine Giemsa, silver nitrate and DAPI stains with the slides that obtained from gonads. Chromosome number of these specimens was detemined as 2n=20 (9+Xyp) which is considered modal for Coleoptera: Tenebrionidae. It was determined that the 1st chromosome is the largest chromosome and the y is the smallest chromosome of the karyotype. As a result of silver nitrate staining, possible NORs has been observed at prophase I and metaphase 1 plates. With the application of fluorescence dye DAPI, the AT rich chromosome regions are photographed and the parachute structure (Xyp) has been shown to have strong fluorescence properties.