Karaçay (Bartın)'ın bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
An investigation on some physical and chemical properties of Karaçay (Bartin)
  1. Tez No: 525324
  2. Yazar: HARUN BİÇERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, Karaçay (Bartın)'ın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri Ocak 2018-Haziran 2018 tarihleri arasında altı ay süreyle araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda akarsuyun üst, orta ve alt akarsu kesimlerinde üç istasyon belirlenmiştir. Su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen ve akım değerleri arazide yapılan ölçümlerle belirlenirken, toplam sertlik, tuzluluk ve organik madde miktarı titrimetrik metotla, toplam azot, toplam fosfor, nitrit, nitrat, sülfat miktarları spektrofotometrik analizlerle tespit edilmiştir. Karaçay için gerçekleştirilen ölçüm ve analizler sonucunda elde edilen değerler toplam fosfor dışında (bu parametreye göre III. sınıf su kalite özelliğine sahiptir) diğer bütün kalite kriterlerine göre Karaçay'ın araştırılan yukarı, orta ve aşağı akarsu bölgelerinin her üç kısmının da I sınıf su kalite özelliğine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and chemical properties of Karaçay (Bartın) in relation to water quality was investigated. For this purpose water samples were collected monthly for six months between January 2018-June 2018. Water temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen and flow rate were measured directly in study area whilst chemical analysis for total nitrogen, total phosphorus, nitrite, nitrate and sulfate were carried out in water quality laboratory by means of cell test through a spectrophotometer. Total hardness, salinity and organic matter were determined in accordance with standards methods (APHA, 1995). The results of analysis showed that Karaçay Stream has a good quality of water. According to the general chemical and physicochemical parameters of the overland surface water resources reported in the Superior Water Quality Regulation, concentrations of all parameters (exclusive of total phosphorus III. Class) indicated I. Class (high quality water) water quality for Karaçay.