Fonksiyonel gelir dağılımı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ücret çekişli büyüme yaklaşımı ile analizi
Analysis of the relationship between functional income distribution and economic growth by wage-led growth approach
- Tez No: 525354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEVİŞ UZBAY PİRİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye ekonomisinde fonksiyonel gelir dağılımı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki özellikle son yıllarda giderek artan biçimde tartışılmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de fonksiyonel gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ücret çekişli büyüme yaklaşımına dayalı olarak tasarruflar dolanımıyla incelemektir. Çalışmada Türkiye'de fonksiyonel gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesinde güncel ekonometrik yöntem kullanılmaktadır. Türkiye'de hane halklarına ait veriler ile uzun dönem etkilerin incelenmesinde ARDL Sınır Testi ile tahmin gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda ARDL yönteminin özelliği olarak modelde yer alan değişkenler arasında eşbütünleşme olup olmadığı tahmin edilmektedir. Böylece tasarruflar dolanımıyla fonksiyonel gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki tahmin edilebilmektedir. Çalışmanın uzun dönem analizinde kısıtlı veri seti ile analiz yapabilmesi özelliğinden dolayı ARDL modeli tahmin yöntemi kullanılmaktadır. Bu model ile işgücü ve girişimci tasarruflarının ekonomik büyümeyi temsilen gayri safi sabit sermaye oranı ile arasındaki uzun dönem ilişkisi incelenmektedir. Çalışmada elde edilen bulgular uzun dönemde işgücü tasarruflarının Türkiye ekonomisinde sermaye birikimi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra girişimci kesimin tasarrufları ise sermaye birikimi negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between functional income distribution and economic growth in Turkish Economy has begun to be discussed increasingly especially in recent years. The aim of this study to examine the relationship between functional income distribution and economic growth in Turkey based on wage-led growth approach with saving behaviours. Current econometric method are used in this study to investigate the relationship between functional income distribution and economic growth. The estimation is made by ARDL bound testing in investigation the long-term effects with data for households in Turkey. In this context, as a feature of the ARDL bound testing, it is estimated whether there is a cointegration between the variables in the model. Thus, the relationship between functional income distribution and economic growth can be predicted through savings. ARDL model estimation method is used because of its ability to analyze with limited data set in long-term analysis of this study. With this model, the long-run relationship between labor and entrepreneur savings and gross fixed capital ratios which representing economic growth are examined. Findings in this study suggest that labour savings have a positive and significant impact on the share of profit in total income in both short and long-term. Besides, the savings of entrepreneur affect the profit share in total income negatively.