Yetişkinlerde bağlanma stilleri ile öfke denetimi ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
Investi̇gati̇on of the relati̇onshi̇p between attachment styles and anger control and li̇fe sati̇sfacti̇on adults
- Tez No: 525399
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın temel amacı yetişkinlerde bağlanma stilleri ile öfke denetimi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2017 yılında İstanbul'un Avcılar, Bahçelievler ve Zeytinburnu ilçelerinde yaşayan ve rastlantısal olarak seçilmiş olan 18-24 yaşları arası 126'sı kadın (%63) ve 74'ü erkek (%37) olmak üzere toplam 200 kişi oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak İlişki Ölçekleri Anketi, Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan anketle ile toplanan verilere ilişkin frekans ve yüzdelik dağılımlar bulunmuş, elde edilen sonuçlar tablolaştırılarak bulgular bölümünde yorumlanmıştır. Bilgi formu ve ölçeklerden elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerinin ve aile yapılarına ilişkin bilgilerin yüzdelik dağılımlarının belirlenmesinde frekans analizi kullanılmıştır. Araştırmamızdan elde edilen sonuçlarda, katılımcıların bağlanma stilleri ve öfke düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkini bulunamamışken, katılımcıların, öfke düzeyleri ve yaşam doyum düzeyleri arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Araştırmamızda erkek katılımcıların öfke kontrol düzeyi, kadın katılımcılardan daha yüksek çıkmıştır. Araştırmamızda katılımcıların gelir durumlarının arttıkça yaşam düzeylerinin de arttığı görülmüştür Çalışmayan katılımcıların sürekli öfke düzeylerinin çalışan katılımcılardan daha yüksek çıktığı görülmüştür. Geniş aile yapısına sahip olan katılımcıların öfke kontrol düzeyleri çekirdek aile ve boşanmış aile yapısına sahip olan katılımcıların öfke kontrol düzeylerinden daha yüksek çıkmıştır. Kardeşi olmayan ya da 2 kardeşi olan katılımcıların yaşam doyum düzeyi, 3 ve daha fazla kardeşi olan katılımcıların yaşam doyum düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmüştür Çalışmanın sonuçları ile ilgili daha detaylı açıklamalar araştırmanın sonunda yer alan tartışma ve yorum bölümünde detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between attachment styles and anger control and life satisfaction adults İn this survey, totally 200 hundred people who one from different parts of İstanbul such as Avcılar, Bahçelievler and Zeytinburnu anda ged between 18-24 years one asked questions. 126 of there people(%63) one women and 74 of there (%37) one man. This survey was used as a personal information form prepared by the researcher as a data collection tool, the relationship scale questionnaire, the continuous anger expression style, the life satisfaction and the reseacher. The frequency and percentage distributions related to the collected data were found by the questionnaire used in the research and the results were tabled and interpreted in the finding section. Data form and scales were analyzed using SPSS 22.0 statistical package program. Frequency analysis was used to determine the percentage distributions of the participants' demographic information and family structures. Results showed us that while there is no positive relation between participant's attachment styles and anger levels, there has been a negative relation between participant's anger levels and life saticfaction levels. The level of anger control of male participants was found to be higher than that of female participants. İn the research, it is abserved that while participant's income is rising, their life satisfaction is rising, too. Persistent anger levels of the non-working participants were higher than the working participants. Participants with extensive family structure had higher levels of anger control than those with core family and divorced family structure. Non-siblings participants or 2 siblings were found to have higher levels of life satisfaction than those who had 3 siblings or more siblings. More detailed explanations of the results of the study were evaluated in detail in the discussion and commentary section at the end of the research.