Sepsisli neonatal buzağılarda kalp yetmezliğinin belirlenmesinde plasma cardiac troponin-ı (CTN-ı), N-terminal pro-brain natriuretic peptide(NT-proBNP) ve histon H3 düzeylerinin diagnostik ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic importance of plasma cardiac troponin-I (CTN-i), n-termial pro-brain natriuretic peptide (NT-proBNP) and histon H3 levels in neonatal calves with sepsis
- Tez No: 525411
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı neonatal sepsis şüpheli buzağılarda kalp yetmezliğinin ve organ hasarlarının belirlenmesidir. Ayrıca kreatinin kinaz–MB (CK-MB), cardiac Troponin-I, (cTn-I) ve N-terminal pro-brain natriuretik peptide (NT-proBNP) gibi kalp biyomarkırlarının sepsis şüpheli neonatal buzağılarda prognostik ve diyagnostik önemi araştırılmıştır. Bunlara ek olarak sepsis şüpheli buzağılarda hematolojik ve biyokimyasal parametrelerdeki değişimler de incelenmiştir. Buzağılar neonatal dönemde enfeksiyonlara karşı açık olup kolayca bakteriyel, viral ve paraziter etkenlerce enfekte edilebilirler. Gelişen enfeksiyonlar sonucu immun yanıtın bir parçası olarak sistemik yangısal cevap (SIRS) yani sepsis oluşur. Gelişen sepsisin yeterince şiddetli ve uzun sürmesi durumunda önce septik şok daha sonra da çoklu organ yetmezlikleri gelişir. Gelişen sepsis ve septik şok kalp, karaciğer ve böbrekler gibi birçok organın fonksiyonlarını etkiler ve hayvanı ölüme götürür. Sepsis olgularında erken teşhis ve tedavi son derece önemli ve hayat kurtarıcıdır. Hayvanlarda sepsis olgularında kalp yetmezliği ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunurken özellikle sepsisli neonatal buzağılarda kalp fonksiyonlarına yönelik çalışmalar oldukça yetersizdir. Bu çalışmada Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Büyük Hayvan Kliniğine getirilen 1-30 günlük sepsis kriterlerini taşıyan 20 adet buzağı (çalışma grubu) ile çevredeki süt işletmelerinden sağlanan 10 adet klinik olarak sağlıklı aynı yaş grubu buzağı (kontrol grubu) kullanıldı. Bu hayvanların klinik muayeneleri yapılarak, solunum sayısı, vücut ısısı, kalp frekansı, ortalama arteriyel kan basıncı (MAP), diyastolik kan basıncı (DKB),sistolik kan basıncı (SKB) ve sature oksijen (SpO2) değerleri kayıt altına alındı. Bu hayvanların tam kan sayımları ve bazı biyokimyasal parametreleri analiz edildi. Sepsis şüpheli buzağılarda kalp fonksiyonlarını ve organ yetmezliklerini belirlemek için serum örneklerinde CK-MB, cTn-I, NT-proBNP ve histon H3 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to diagnose of cardiac dysfunction and organ damages in neonatal calves susceptible to sepsis. Furthermore, diagnostic and prognostic values of cardiac markers such as creatine kinase-MB (CK-MB), cardiac troponin-I (cTn-I) and N-terminal pro-brain natriuretic peptide (NT-proBNP) were evaluated in these neonatal calves. Additionally, the alterations of hematologic and biochemical parameters in neonatal calves with suscepted sepsis were also investigated. Neonatal period is a critical period for calves and these animals are often vulnerable to bacterial, viral and parasite infections during the first days of life because of insufficient body's defens. Sepsis is a clinical syndrome characterized by the systemic inflammatory response syndrome (SIRS). It is occurs as a part of immun response against infection and affects whole body. If sepsis severe enough septic shock and later multiple organ dysfunction sendrom develop. Therefore, sepsis and septic shock disturb several organ functions such as liver, heart and kidneys, commenly results in death. Early diagnosis and treatment are crucial and life saving in sepsis for animals. There are very limited studies on cardiac dysfuntion in animals with sepsis, especillay in neonatal calves. In the present study, 20 neonatal calves (Study Group), 1-30 days old, susceptible to sepsis, brought to the Large Animal Clinics of Veterinary Medicine, Univesrsity of Mehmet Akif Ersoy were used. Ten clinically healthy calves from a local dairy farm were also used as Control Group. Routin clinical examination were applied and respiratory and heart rate, body temperature, mean arteriyel blood pressure (MAP), Diastolic (DKB) and sistolic blood pressure (SKB) and percentage of oxygen saturation (SpO2%) were observed and recorded. Hematologic and biochemical analysis were also performed. Furthermore, CK-MB, cTn-I and NT-proBNP levels were measured in serum samples to determine cardiac dysfunction. In addition to these, histon H3 values were also determined in serum samples to detect organ damages caused by sepsis.