Benlik farklılaşması ile cinsel benlik şemaları ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual differentiation, sexual sexual self schema and sexual satisfaction
- Tez No: 525412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma; Benlik farklılaşmasının cinsel benlik şemaları ve cinsel doyum arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi ve bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın sonucunda Benlik farklılaşması duygusal kopma alt boyutu ile cinsel doyum arasında pozitif ve yüksek ilişki olduğu ve benlik farklılaşmasının alt boyutu olan ben pozisyonu alma ile cinsel doyum arasında negatif ve yüksek bir ilişki olduğu saptanmıştır. Benlik farklılaşmasının duygusal kopma ve başkalarına bağlanma alt boyunun cinsel benlik şemasının dolaysız olma alt boyutu ile pozitif ve yüksek bir ilişkiye sahip olduğu ve benlik farklılaşmasının duygusal tepkisellik alt boyu ile sevgi dolu alt boyutu olan cinsel benlik şeması arasında negatif ve yüksek bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to was relationship between sexual self shemes and sexual satisfaction has been examined within Self differentiation. There is an intention that the variables show an alteration accoding to the demographic characteristics. As a result of the research, it was determined that there is a positive and high correlation between the emotional cut-off subscale and sexual satisfaction, and that there is a negative and high correlation between the subscale of self-perception and sexual satisfaction. It has been found that self-differentiation has a positive and high relationship with emotional breakdown and attachment to others, and that the self-differentiation has a negative and high correlation with the emotional responsiveness sub-height and the loving sub-dimension sexual self-schema.