Suudi Arabistan'ın güvenlik algısı ve dış politikasının değişimi (2010-16)
Saudi Arabia's security perception and foreign policy changes (2010-16)
  1. Tez No: 525425
  2. Yazar: NECMETTİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Geleneksel olarak dış politikasında yumuşak güç unsurlarına başvuran, bölgesel rakipleri ile askeri karşıtlıklardan kaçınan, çatışan taraflar arasında arabuluculuğu önceleyen, maruz kaldığı tehditleri önlemek için ABD güvenlik garantilerine yaslanan İbn Suud rejiminin, Arap Baharı sürecinde bu geleneksel dış politikasından radikal bir şekilde uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Bu süreçte rejimin dış politikasında yaşanan radikal değişim küresel, bölgesel ve ulusal düzlemde yaşanan gelişmeler ile bağlantılıdır. ABD'nin rejime sağladığı güvenlik garantilerinde yaşanan azalma, bölgesel aktörlerin rejimi tehdit eden politikaları ve rejimin gücünde meydana gelen nispi artış İbn Suud rejimini Arap Baharı sürecinde iddialı bir dış politikaya yönelmesine yol açmıştır. Rejim, bu süreçte bölgesel rakiplerinden kaynaklı tehditleri tırmandırmayı seçerek doğrudan askeri müdahalesi için bir gerekçe oluşturmuş, bölgesel çıkarlarını genişletmek için askeri güce başvurmayı da içeren çatışmacı bir dış politikaya yönelmiştir. Yeni dönemde geliştirdiği doğrudan askeri müdahaleye dayanan dış politikasını devam ettirebilmek için bölgesel aktörler arasında askeri oluşumlara liderlik etmeye, güvenliğini çeşitlendirmeye ve askeri/endüstriyel kapasitesini mümkün olduğunca arttırmaya çalışmıştır. İbn Suud rejimi, Arap Baharı sürecinde takip ettiği bu iddialı dış politika ile rejimine yönelik tehdide yol açan devletleri ve devlet dışı aktörleri dengelemeyi ve bölge genelinde oluşan güç boşluklarından da yararlanarak jeopolitik nüfuzunu genişleterek Ortadoğu bölgesinde liderlik rolü oynamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional Saudi foreign policy which bases its foreign policy on soft power elements at large, avoids military opposition with regional competitors, prioritizes mediation between conflicting parties, prefers to calm the source of threats when exposed to it, and relying on US security guarantees it has been observed that it has radically separated from this traditional foreign policy in the Arab Spring period. The radical change in the foreign policy of the regime in this process is related to the developments in the global, regional and national level. The decline in security guarantees provided by the US regime, the regime-threatening policies of regional actors and the relative increase in the regime's power have led the Ibn Saud regime to an assertive foreign policy during the Arab Spring. In this process, the regime has created a rationale for direct military intervention, escalating threats from regional rivals, and to a confrontational foreign policy that includes military appeal to expand regional interests. In order to be able to sustain its foreign policy based on direct military intervention developed in the new era, it has tried to lead military organizations among regional actors, diversify its security and increase its military/industrial capacity as much as possible. The Ibn Saud regime aimed, with this assertive foreign policy pursued during the Arab Spring, balancing regime-threatening states and non-state actors and expanding geopolitical influence by by taking advantage of the power vacancies to play a leadership role by expanding geopolitical influence in the Middle East region.