Turkonalassus quercanus Keskin, Nabozhenko & Alpagut-Keskin, 2017 (Coleoptera: Tenebrionidae: Helopini) türünün Sitogenetik Analizi
Cytogenetic Analysis on Turkonalassus quercanus Keskin, Nabozhenko & Alpagut-Keskin, 2017 (Coleoptera: Tenebrionidae: Helopini)
- Tez No: 525441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN ALPAGUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, yakın zamanda oluşturulan Turkonalassus cinsine dahil edilmiş, Batı Anadolu'da dağılış gösteren endemik Turkonalassus quercanus türünün sitogenetik analizi gerçekleştirilmiştir. Kromozom preparatları, hem erkek, hem de dişi bireylerden elde edilmiştir. Kromozom formülü, Tenebrionidae'de atasal kabul edilen 2n=20 (9+Xyp) olarak belirlenmiştir. Karyotip ve idiogram dişi bireyden sağlanmıştır. Erkek cinsiyet kromozomları (Xyp) fotoğraflanmıştır. Metafaz I safhası Xyp kromozomlarıyla ilişkili NOR bölgeleri, gümüş boyama yardımıyla gösterilmiştir. AT'ce zengin kromozom bölgeleri, floresan DAPI boya uygulaması sonrası fotoğraflanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cytogenetic features of the endemic Western Anatolian species Turkonalassus quercanus belonging to newly formed genus Turkonalassus were analysed using conventional and differantial staining. The chromosome preparations were obtained from the gonads of both male and female specimens. Chromosomal formula was determined as 2n=20 (9+Xyp), which is considered modal number for Tenebrionidae. Karyotype and idiogram of T. quercanus obtained from a female specimen. Male (Xyp) sex chromosomes were photographed. NORs associated with Xyp sex chromosomes were shown in metaphase I, in silver stained preparations. AT rich chromosome regions were photographed after the application of fluorescent DAPI stain.