Çardak Lagünü (Çanakkale)'nde bulunan yeşil yengeç, Carcinus aestuarii Nardo, 1847'nin populasyon yapısı ve bazı biyo-ekolojik özellikleri
Population structure and several bio-ecological characteristics of green crab, Carcinus aestuarii Nardo, 1847 in Çardak Lagoon (Çanakkale)
  1. Tez No: 525440
  2. Yazar: SEÇİL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SUAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çardak Lagünü'nde (Çanakkale Boğazı) yapılan mevcut çalışmanın amacı lagün alanında dağılım gösteren portunid yengeç, Carcinus aestuarii'nin populasyon yapısı ve biyo-ekolojik özelliklerini belirlemektir. Çalışmada yengeç bireyleri Nisan 2015-Mart 2016 arasında pinter avcılığıyla 6 farklı istasyondan örneklenmiştir. Toplamda 2458 birey (686 dişi, 1755 erkek ve 17 juvenil) toplanmıştır. Ortalama karapas boyu dişilerde 38,85±0,17 mm, erkeklerde 47,65±0,16 mm olarak ölçülmüştür. En fazla bireye Kasım ayı'nda (239 birey) ve en az bireye (125 birey) ise Şubat ayı'nda rastlanmıştır. Yakalanan bireylerde üreme dönemi Kasım-Şubat arasında olup, yumurtalı dişiler Kasım, Şubat ve Mart ayları'nda bulunmuştur. Dişilerde ortalama yumurta sayısı 61390±8,48 ve yumurta çapı 345µm olarak hesaplanmıştır. Dişi: erkek oranı ise 0,39:1'dir. C. aestuarii bireylerine ait toplam 533 mide incelenmiş ve 240 mide (%45) en az bir besin maddesi içerirken, 293 mide (%55) boş olarak bulunmuştur. Mide içeriklerinde en fazla yer alan besin grupları balık omuru, balık pulu, fotofil alg, yengeç (keliped, ekstremite ve yumurta), midye parçaları ve detritus'tur.
Özet (Çeviri)
Aim of the present study is to determine the population structure and bio-ecological characteristics of portunid crab, Carcinus aestuarii in Çardak Lagoon. In the study, the crabs individuals were sampled by means of fyke-nets at 6 different stations between April 2015 and March 2016. A total of 2458 individuals (686 female, 1755 male and 17 juvenile) were captured. Average carapace length was measured as 38,85±0,17 mm in females, 47,65±0,16 mm in males. The highest number of crabs was observed in November by 239 individuals and the lowest number (125 individuals) was in February. The reproductive period in individuals captured was between November and February and females with eggs were found in November, February and March. Average number of egg in female was 61390 ± 8,48 and the egg diameter was calculated as 345μm. Ratio of female: male was 0,39:1. A total of 533 stomachs belonging to C. aestuarii's individuals were examined and 240 stomachs (45%) contained single prey item at least, while 293 stomachs (55%) were observed to be empty. The most common prey items in the stomach contents were fish bones, fish scales, fragments of photophilic algae, crab such as cheliped extremities and eggs, mussels, and detritus.