Muhammed B. Bedreddîn El-Münşî'nin Şerh-i Kasîde-i Bür'e adlı eserinin inceleme ve tahkiki
Investigation on Muhammed B. Bedreddîn El-Münşî's work called Şerhu Qasîde Al-Burda
- Tez No: 525442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Hz. Muhammed'i övme amacıyla kaleme alınmış, önemine binaen hakkında değişik şerhler telif edilen Kasîde-i Bürde'nin şerhlerinden biri de Muhammed b. Bedreddîn el-Münşî'nin yazdığı Şerh-i Kasîde-i Bür'e adlı eseridir. Bu çalışmada ilgili eser tahkik/edisyon kritik kurallarına uygun basıma hazır hale getirildi. Böylece raflarda kalmış el yazması Kasîde-i Bürde şerhlerinden bir tanesi daha ilim dünyasına ve Arap dili ve edebiyatı ile ilgilenenlerin istifadesine sunulmuş oldu. Şârih bu eserinde Kasîde-i Bürde beyitlerini kelime anlamı, gramer tahlili ve belâgat açısından değerlendirerek şerh etmiştir.
Özet (Çeviri)
Şerh-i Kasîde-i Bür'e is an annotation for Qasidat al-Burda, which was written to prize the Prophet Mohammad and for which there have been numerous annotations for its eminence, written by Muhammad b. Bedreddîn al-Munshi. In this study, we tried to make the print ready according to the critical rules of the relevant work. Thus, we aimed to present one of the manuscripts of Qasidat al-Burda, which was left on the shelves, to the world of science and to those who are interested in Arabic Language and Literature. The annotator, in his work, gives information about couplets in terms of word meaning, grammar analysis and rhetoric.