Bilateral ve unilateral kriptorşidizm olgularında epididimal anomali sıklığı: Karşılaştırmalı çalışma
Comparative study of the frequency of epididymal anomalies in patients with bilateral and unilateral undescended testes
- Tez No: 525451
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bilateral inmemiş testislerde, epididim anomalisi sıklığı ve anomali şiddetinin unilateral inmemiş testislere ve kontrol grubuna göre daha fazla görülebileceği hipotezi ile çalışmamızı planlandık. Aynı zamanda bu çalışmada, literatürdeki epididim anomalilerinin sınıflamalarını gözden geçirerek klinik olarak daha yalın ve kullanılabilir bir yeni sınıflama yapmayı da amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ocak 2014 ile Ocak 2018 tarihleri arasında kliniğimizde inmemiş testis ve hidrosel sebebi ile opere edilen 209 çocuk hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya, 0-16 yaş aralığında, bilateral veya unilateral inmemiş testisli ve hidrosel tanısı konulan hastalar dahil edildi. 16 yaş ve üzeri olanlar, daha önce inmemiş testis operasyonu geçirenler, geçirilmiş inguinal cerrahi öyküsü olanlar, peroperatif atrofik testis nedeniyle orşiektomi yapılan olgular çalışma dışı bırakıldı. Ameliyat sırasında, epididimde anomali varlığı, var ise epididim anomalisinin tipi, testisin lokalizasyonu ve skrotuma yeterince inip inmediği, testis ve epididimlerin eklerinin olup olmadığı, patent prosesus vaginalis varlığı ameliyat notuna kaydedildiği için buradan her hasta için kayıtlar elde edildi. Bilateral inmemiş testis vakalarının toplu analizinde, mevcut olan anomali herhangi bir testiste mevcutsa, bu olgular için anomali var olarak kabul edildi ve bu şekilde istatistiki analize tabi tutuldu. Çalışmamızdaki epididim anomalilerini, Scorer ve Farrington'ın epididimal anomali sınıflaması baz alınarak modifiye edilen, Küçükaydın ve ark.'nın yapmış olduğu sınıflamaya göre tiplendirdik ve kaydettik. Araştırma verileri, Statistical Package for the Social Science (SPSS) v20 for Windows programı kullanılarak analiz edildi. Hipotez testleri Kikare testi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We planned our study with the hypothesis that the frequency of epididymal anomalies and the severity of anomalies in bilateral undescended testes can be seen more than unilateral undescended testes and control group. We also aimed to review the classifications of epididymal anomalies in the literature and suggested a new classification of clinically more simple and usable. Materials and Methods: In this study, between January 2014 and January 2018, 209 children with undescended testes and hydrocele were evaluated retrospectively. Patients aged between 0-16 years, who had bilateral or unilateral undescended testis and hydrocele were included in this study. Patients aged 16 years and older who had previous undescended testes operation, history of previous inguinal surgery or orchiectomy due to peroperative atrophic testis were excluded from the study. During the operation, the presence of anomaly in the epididymis, if any, the type of epididymis anomaly, the localization of the testes and the scrotum, whether or not the testes and epididymis have attachments, and the presence of the patent processus vaginalis were recorded in the operation note. We have typed and recorded the epididymal anomalies in our study according to the classification made by Küçükaydın et al. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Science (SPSS) v20 for Windows program. Hypothesis tests were tested by Chi-square test.