Cultural changes in Turkish society: A comparative study through literature of past and today
Türk toplumunda kültürel değişimler: Geçmişin ve günümüzün edebiyatıyla karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 525468
  2. Yazar: ÖYKÜ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Türk kültürünün dönüşümünü Türk edebiyatını kullanılarak araştırma amacı gütmektedir. Karpat'a göre (2011), sosyal gelişimler edebiyat aracılığıyla gözlemlenebilir; çünkü yazarlar insanların geleneklerini ve değerlerini hem yücelterek hem de eleştirerek anlatmaktadırlar. Schwartz da kültürün halk masalları gibi çeşitli kültürel ürünlerden türeyebileceğine katılmaktadır. Bu çalışmada kültürel farklılıkları gözlemlemek için, iki zaman aralığı oluşturulmuştur: (1) ilki Abdülhamit'in saltanatını ve cumhuriyet öncesini kapsamakta ve (2) diğeri 90'lardan başlayarak 2010'a kadar uzanmaktadır. Araştırmada kullanılan mateyaller şunlardır: Sinekli Bakkal ve Sözde Kızlar; Yeşil Peri Gecesi ve Zamanın Manzarası. Farklı dönemlere ait romanlar arasında kültürel farklılıklar beklenmektedir. Kültürel dönüşümü analiz etmek için Portre Değerler Anketi'ndeki değer tiplerini kullanılmıştır (PDA: Schwartz ve ark., 2001). Kodlamak için anketteki değerler, ifadeler olarak düzenlenmiş ve kodlayıcılar romanları MAXQDA 18 kullanarak analiz etmiştir (VERBI Software, 2017). Analizden sonra, değerlerin yoğunluklarını karşılaştırılmıştır. İlk dönem romanları beklendiği gibi Muhafazacılık'ta ve Özaşkınlık'ta daha fazla yoğunluğa sahiptir. İkinci dönem romanları beklendiği gibi Özgenişletim'de daha fazla yoğunluğu sahiptir. İlk dönem romanları Muhafazacılık konusunda diğerlerinde daha fazla yoğunluğa ve Özgenişletim konusunda daha az yoğunluğa sahiptir. Roman karakterlerinin analizi çeşitliliğe sebep olmuş olabilir ama yine de anlaşılır ve açıklanabilir sonuçlar vermiştir. Sadece kitapları örneklem olarak kullanmak verilerin yorumlanmasını zorlaştırmıştır. Daha sonraki çalışmalar daha fazla romana odaklanmalı ve önceki veriler karşılaştırma amacıyla kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate cultural transformation of Turkish culture by using Turkish literature. According to Karpat (2011), social development can be observed through literature because authors express people's traditions and values both to glorify and to criticize. Schwartz (1994) also agrees that culture can be derived from various cultural products like folktales. To observe cultural difference, I formed two time periods: (1) was covering Abdülhamid II sultanate and pre-republic years and (2) began from 90's exceeded to 2010. My materials were Sinekli Bakkal and Sözde Kızlar; Yeşil Peri Gecesi and Zamanın Manzarası. I expected cultural differences between novel that belongs separated periods. To analyze cultural transformation, I used value types in Portrait Values Questionnaire (PVQ: Schwartz et al. 2001). I edited values in the questionnaire for coding and the coders analyzed the novels by using MAXQDA 18 (VERBI Software, 2017). After the analysis, I compared the volumes of the values. Time Period I novels had high volume on Conservation and Self-Transcendence as expected. Time Period II novels had high volume of Self-Enhancement as expected. Conservation had higher volume and Self-Enhancement has lower volume in Time Period I novels than the other. Analyses of novel characters might result in diversity yet they gave understandable and explainable results. That I only used books as my sample made harder to interpret data. Further studies should focus on more novels and former data should be used for comparison.