A comparative analysis on differences between long term and game jam game development cycles
Uzun süreli ve game jam oyun geliştirme süreçlerinin farkları üzerine karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 525475
  2. Yazar: HADİ ÇAĞDAŞ ERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Oyun geliştirmede, analiz, tasarım, kodlama ve test etme olmak üzere yaygın olarak kullanılan dört aşama vardır. Oyun geliştirme döngüsü, kendisine yardımcı olan süreçleri, yöntemleri ve araçları kapsayan yazılım süreci modellerinden örnek alır. Game Jam geliştirme döngüleri sadece benzerlikleri paylaşmaz, aynı zamanda uzun vadeli oyun geliştirme yaşam döngüleri ile farklılıkları da paylaşır. Bu çalışmada, Game Jam oyun geliştirme döngüsünü açıklamak için oyun geliştirme aşamaları açısından çeşitli Game Jam'lerde geliştirilen üç oyun incelenmiştir. Bu aşamalar kullanılarak benzerlikler ve farklılıklar tartışılmıştır. Özellikle zaman kısıtlamalarının Game Jam oyun geliştirme döngüsünün farklılaşmasının ana sebebi olduğu sonucuna varılmış, ancak Game Jam oyun geliştirme döngüsünün, oyun geliştirme döngüsüne hızlandırılmış bir geliştirme süreci olarak uyuşmakta olduğunu iddia etmek de mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the game development, there are four stages commonly used, which are analysis, design, code and testing. Game development life cycle takes example from software process models, enclosing the processes, methods and tools that assist the game development cycle. Game jam development cycles not only share similarities, but also differences with a long term game development life cycle. In this study, three games that developed during several game jams were explored in terms of game development stages to explain game jam development cycle. Similarities and differences were discussed using these stages. It is concluded that, especially the time restrictions is the main cause of differentiation of the game jam development cycle, however it is also possible to argue that game jam development cycle fits the game development life cycle as a compressed development process.