Bankaların ticari kredi değerlendirmesinde kullanılan analiz yöntemleri ve bir uygulama
Analysis of commercial credits and practical applications about fault discipline
  1. Tez No: 525476
  2. Yazar: SERHAT AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ERDEM RENA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ekonomik yaşamın baş aktörlerinden olan bankalar, kaynak aktarımı fonksiyonu ile reel kesine kaynak aktarmak üzere verdikleri krediler bakımından çok boyutlu sorumluluk sahibi durumundadırlar. Bankaların başlıca sorumluluğu ekonomik yaşamda dengeli ve etkili kredilendirme ilkeleri bağlamında kredi ilişkisi kurdukları işletmeleri doğru tanımak ve tanımlamak durumundadırlar. Bunun için bankalar“BASEL”adı verilen bir risk yönetimi ilkelerinden yararlanmaktadır. Kredi verilebilecek şirketlerin doğru tespit edilebilmesi ve risklerin de doğru yönetilmesi gerekmektedir. Kredi ilişkisinin başlangıç noktasında geçmiş mali performans ve sağlam teminatlandırma koşulunun yeterli görülmesi kayıt dışılığa neden olduğu gibi resmi mali verilerin de güvenirliklerini sınırlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı banka-işletme arasındaki kredi ilişkisi kurulmasında mali analize dair açıklamalar yapmaktan ziyade, mali veriler ile gerçek durum arasındaki farklılıklara dikkat çekebilmek ve bunu bir örnekle koyabilmektir. Ayrıca her banka temel bir takım ilkelere sadık kalmakla birlikte kendi kriterlerine ve politikalarına göre kredi vermektedir. Bu doğrultuda bilanço manipülasyonlarının ve kayıt dışılığın sıkça görüldüğü mobilya sektöründen bir firma inceleme konusu yapılarak, bilanço, gelir tablosu ve mali analiz sonuçları ile mevcut kredi durumu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks, among the leading players in the economy,have a multidimentional responsibility with regards to the loans extented by them fort he purpose of provision of funds to the real sector by means of their function to provide funds.The primary responsibility of the banks consists of properly recognizing and identifying the businesses,they enter into a loan relationship,as per the balanced and effective loan facility principles in the ecenomy.For such purpose,banks make use of a set of risk management principles that is called as BASEL.It is required that any company,to which a loan might be extended,is determined accurately,and also that the risk thereto are managed correctly.Finding the previous financial performance and robust collateralization adequate at the starting point of the loan relationship will not only give rise to back economy,but also limit the reliability of the official financial data.The primary purpose of this study is not to provide explanations with respect to the financial analysis in respect of establishment of the loan relationship between the financial data and the facts and also to exemplify such differences.Furthhermore,each bank would adhere to some fundamental principles,and extend loans in compliance with its own criteria and policies.Accordingly,a company,which is engaged in the furniture industry where balance sheet manipulations and black economy are seen frequently,is made the subject matter of this study,and the balance sheet,the startement of income and the financial analysis result as well as the current loan status are tried to be explained