2002 sonrası Türkiye-Cezayir ilişkileri
Turkey-Algeria relations after 2002
- Tez No: 525494
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Cezayir ile ikili ilişkilerini şekillendiren uzun bir soğukluk sürecinden sonra Afrika'nın en geniş topraklarına sahip ülkesine açılımının temel nedenlerini tartışarak 21.yüzyılın başından itibaren birçok alanda kayda değer iyileşme gösteren ve zengin ortak tarihi geçmişe sahip iki ülke arasındaki yakınlaşmaya ışık tutmaktadır. Çalışmada, siyasi ve ekonomik ilişkiler, bu ilişkilerde karşılaşılan sorunlar ve ortak menfaatlere dayalı etkin bir ortaklığa ulaşmak için kullanılabilecek fırsatlar incelenecektir. Coğrafi mesafeye ve iki devletin liderlerinin çözmeye çalıştıkları bölgesel konulardaki bazı farklı bakış açılarına rağmen, başta Türkiye-Cezayir ilişkilerinin, Osmanlı İmparatorluğu çerçevesinde uzun yıllardır iki ülkenin halkları arasındaki ilişkileri şekillendiren güçlü bir dostluğun temelini atmış, uzun bir tarihsel mirası barındırması olmak üzere birçok yakınlaşma faktörü mevcuttur. Ayrıca, Ankara ve başkent Cezayir'in birbirlerine sağlayabilecekleri iyi ekonomik fırsatlar da iki ülkeyi birçok açıdan etkin bir ortaklık inşa etmeye yönlendiren bir başka güçlü motivasyonu temsil etmektedir. Bu ortaklık her iki ülkenin ulusal menfaatlerini olumlu olarak yansıtabilecek bir ortaklıktır.
Özet (Çeviri)
This study sheds light on Turkish Algerian relations that have remarkably improved in ample aspects since the beginning of the twenty first century, by discussing the main reasons that led to Turkey's opening up to Algeria after a long cold period shaped their bilateral relations. The study will then examine the politico-economic relations between the two countries, as well as the challenges facing those relations, and the opportunities that can be activated in order to reach an effective partnership based on the common interests. In spite of the geographical distance and the different visions on some regional issues which the leaders of the two states seek to overcome, many factors of convergence are available, especially that Turkey-Algeria relations retain a long historical heritage within the framework of the Ottoman empire with a strong friendship shaping the relations between the two countries' people for long decades. Moreover, the good economic opportunities which can Ankara and Algiers provide to each other represent another strong motivation for leading the two countries towards building an effective partnership in several aspects. The partnership that would positively reflect on the national interests of the two countries.