2002 sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri: Gerilim ve işbirliği
Turkey-İsrael relations after 2002: Tension and cooperation
- Tez No: 443191
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Orta Doğu gibi her anlamda zor bir coğrafyada bulunmanın vermiş olduğu endişeyle hareket eden Türkiye ve İsrail, tarihsel olarak çeşitli vesilelerle belirli bir ilişki içerisinde olmuşlardır. İsrail'in kuruluşu ve Türkiye'nin tanıma sürecini tarihsel olarak genel bir çerçeve çizerek anlatmaya çalışan bu tez çalışması, asıl olarak ikilinin Ak Parti dönemindeki ilişkilerinin boyutlarını merak etmektedir. Kasım 2002 sonrasından 2016 yılının başlarına kadar odaklanılan bu süreç, hem Türkiye'nin izlemiş olduğu dış politika hem de uluslararası konjonktür dikkate alınarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede Orta Doğu'da meydana gelen gelişmeler ve Batı'nın ve özellikle ABD'nin tutumu Türkiye'nin İsrail ile olan ilişkilerinin şekillenmesinde belirleyici olmuştur. Hazırlanan tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde İsrail'in kuruluşundan Ak Parti'nin iktidarına kadar olan süreç tarihsel olarak genel bir çerçeveyle sunulmaktadır. İkinci bölüm Ak Parti'nin iktidara gelişinden ilişkilerin görece olumlu seyrettiği 2007 yılına kadar getirilmektedir. Üçüncü bölümde ise 2007 yılı sonrasından tezin teslim edileceği 2016 yılının başlarına kadar olan süreç, gerilimin ağırlıkta olduğu ve akabindeki yumuşama noktalarıyla anlatılmaya çalışılmaktadır. Anahtar Kelimeler : İsrail, Türkiye, Orta Doğu, Ak Parti, Türk Dış Politikası
Özet (Çeviri)
Located in a complicated and challenging geography of the Middle East, Turkey and Israel have been always urged to move concernedly, while being historically in a particular relationship. This dissertation tries to explain the foundation of Israel and the process of her recognition by Turkey. However, the thesis mainly focuses on the scope of this interstate relations during the AK Party ruling. Taking both the Turkish foreign policy and international conjuncture into consideration, it is tried to explain the period focusing between November 2002 and Early 2016. Within this framework, developments in the Middle East and the West's, but particularly the United States' position have been determinative in shaping Turkey-Israel relations. The study consists of three main sections. The first part outlines the overall historical period starting from foundation of Israel to the emergence of AK Party. The second part covers the period since AK Party came to power until 2007 when the Turkey-Israel relations were relatively constructive. The third section of this study entails the mutual relations between two countries from post 2007 to early 2016, describing a period with major tensions, but softened afterwards. Key Words : Israel, Turkey, Middle East, AK Party, Turkish Foreign Policy