Gelişmekte olan ülkelerdeki finansal türev araçların kullanımı-ülkelerarası karşılaştırma
The use of financial derivative instruments in developingcountries and comparison between countries
- Tez No: 525523
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT ERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Globalleşen finans piyasaları ve sermayenin ülkeler arası hızlı dolaşımı belirsizlikleri oluşturmakla birlikte riskten korunma stratejileri geliştirilmesine imkan tanımıştır. 1973 yılında sabit kur sistemine dayanan Bretton Woods sisteminin çökmesiyle ortaya çıkan dalgalı kur sistemine karşı risklerden korunmak ve yatırım yapmak amacı türev araçların kullanımını doğurmuştur. Türev işlemler; faiz oranlarında ve döviz kurlarında meydana gelecek dalgalanmalara karşı korunma, borçlanma durumlarında faiz oranlarının sabitlenmesi ve aynı zamanda da işlem hacmini arttırmak amacı ile arbitraj, hedge ve spekülatif amaçlı kullanılabilmektedir. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar türev ürünler piyasasını bu şekilde kullanarak kendilerini korumaya almaktadırlar ve gelecekle ilgili belirsizliklerini en aza indirmektedirler. Amerika, Asya ve birçok Avrupa ülkesinde türev ürün piyasaları ve türev ürün kullanımları gittikçe gelişmeye devam etmektir fakat Türkiye'de türev ürün piyasası gelişmiş ülkelerde olduğu gibi istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Yapılan bu çalışma ile türev ürünler hakkında detaylı bilgi verilerek Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin türev ürün kullanımları incelenerek karşılaştırılmış, Türkiye'nin türev araçlar piyasasında gelişmiş ülke piyasalarını yakalayabilmesi için ne gibi çalışmalara öncelik vermesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalizing financial markets and the rapid movement of capital to countries have created ambiguities and allowed the development of risk prevention strategies. In 1973, to hedge against floating exchange rate system resulted from collapse of Bretton Woods system based on a fixed exchange rate system and to invest caused the use of derivative instruments. Derivative transactions can be used for hedging against fluctuations in interest rates and foreign exchange rates, fixing interest rates in borrowing situations and at the same time increasing transaction volume and arbitrage, hedging and speculative purposes. Individual and institutional investors use the derivative market in this way to protect themselves and reduce their uncertainties about the future. In America and in many European countries, derivatives markets and the use of derivative instruments continue growing, however derivative market in Turkey has not reached the desired level as it is in developed countries. In this study, detailed information about the derivative products have been presented. The use of derivative instruments in developed and developing countries including Turkey has been examined and compared. It has been revealed that what kind of work should be prioritized for Turkey in order to be able to catch the developed market in the derivative market.