Sporcularda başarı motivasyonu ve öz duyarlılık tutumu ilişkisinde antrenörün sporculara yönelik vizyoner liderlik davranışlarının rolü
The role of the coach's visionary leadership behaviors towards the athletes in relation between achievement motivation and self-awareness attitude in athletes
  1. Tez No: 525532
  2. Yazar: ALİ CİHANGİR TÜRKMENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporcularda başarı motivasyonu ve öz duyarlılık tutumu ilişkisinde antrenörün sporculara yönelik vizyoner liderlik davranışlarının rolünün incelenmesidir. Sporcularda Başarı Motivasyonu ve Öz Duyarlılık Tutumu İlişkisinde Antrenörün Vizyoner Liderlik Davranışlarının Rolünü belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma ilişkisel tarama modelinde hazırlanmıştır. Sporcularda başarı motivasyonu ve öz duyarlılık tutumu ilişkisinde antrenörün sporculara yönelik vizyoner liderlik davranışlarının rolünü belirlemek üzere ele alınan bu çalışmada 6 farklı spor branşından 128 kadın 258 erkek sporcu olmak üzere toplam 386 sporcu üzerinde yapılan araştırma sonuçlarından elde edilen verilere göre sporcuların başarı motivasyonu düzeyleri ile öz duyarlılık tutumu arasında ve sporcuların başarı motivasyonu düzeyleri ile antrenörlerine yönelik Vizyoner liderlik algısı arasında pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of the coach's visionary leadership behaviors towards the athletes in relation to the achievement motivation and self-awareness attitude to the athletes. This study was conducted in relation to the research on motivation of success in sports and autonomous self-management in order to determine the role of Visional Leadership Behavior of the coach. In this study, the coach was assigned to determine the role of visionary leadership behaviors for sportsmen in relation to achievement motivation and self-awareness attitude to sportsmen. In this study, according to the results obtained from the research results on a total of 386 athletes, 128 female 258 male athletes from 6 different sports branches, attitudes and the level of motivation for success of the athletes and the Visionary leadership perception towards their coaches were positively related.