Türkiye'de kültür turizminin yabancı ziyaretçilerin İslam algısı üzerindeki etkileri: Şeb-i Arus örneği
The effects of cultural tourism on Islamic sense of foreign visitors in Turkey: Shab-i Arus example
- Tez No: 525533
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Turizm, Religion, Sociology, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tez, kültür turizmi kapsamında Türkiye'ye gelen ve her yıl Aralık ayında Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katılan yabancı ziyaretçilerin, İslam'a ilişkin algı düzeylerini ele almakta ve kültürün ayrılmaz bir parçası olan dinin turizm yoluyla farklı toplumlarla olan etkileşimini ortaya koymaya çalışmaktadır. Yüzyıllar boyu Anadolu medeniyetinin simge kentlerinden biri olan Konya, Mevlana'nın ebedi istirahatgahına ev sahipliği yapmakta ve her yıl, Şeb-i Arus törenlerine katılmak için dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yabancı ziyaretçilere tümüyle İngilizce olan anket soruları uygulanmış, farklı din, dil, ırk ve mezhebe mensup ziyaretçilerin, Şeb-i Arus töreni deneyimlerinden sonra İslam'a ilişkin bakış açılarındaki değişim ve dönüşüm incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, kültürün din ile olan ilişkisi ve toplumlar üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak, turizm hareketliliğinin, sosyolojik bir inceleme alanı olduğu ve çeşitli dini-kültürel etkileşimlere açık olduğu ifade edilmiştir. Aynı dine mensup olmayan insanların, farklı coğrafyalardaki inanç ve kutsallara olan ilgisinin nedenleri ilişki analizleriyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis came to Turkey and within the scope of the cultural tourism every year in December, Şeb-I Arus in Konya ceremony joined by foreign visitors, to address the levels of perception of İslam and the religion is an integral part of tourism through culture to put forward the interaction with different communities. For centuries one of the Anatolian civilization icon city Konya, Mevlana's climb down to hosts, and each year, the Şeb-I Arus rites of many different countries of the world to participate in domestic and foreign visitors from . Foreign visitors are completely to the survey questions, members of different religions, language, race and sect visitors, Şeb-I Arus ceremony after the experience of change and transformation in perspective in relation to İslam, tried to be examined. Research, culture's relationship with religion, and taking into consideration the impact on communities, tourism mobility, is a review of the sociological field and is open to various religious-cultural interaction. Different geographies people without the same religion, the belief and the Holy causes of interest in relationship analysis.