Serbest bölge modeli uygulamada Mersin serbest bölge örneği
Free zone model Mersin free zone as implementation sample
  1. Tez No: 525531
  2. Yazar: MEHMET ORHAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Serbest üretim bölgesi ve serbest ticaret bölgesi olmak üzere iki türden oluşan serbest bölgeler: ülke sınırlarında olmakla beraber gümrük sınırları dışında sayılmaktadır. Serbest bölgelerdeki üretim ve ticari faaliyetler, ülkenin diğer alanlarında yapılan faaliyetlerle kıyaslandığında, bu tür faaliyetlerin teşvik edilmesinin yanısıra bürokratik işlemlerin de mümkün olduğu kadar azaltıldığı uygulamalar söz konusudur. Gelişmekte olan ülkelerde yoğun bir şekilde uygulanan Serbest Bölgeler kurulduğu bölgeler başta olmak üzere ülke ekonomisine büyük oranda katkı sunmaktadır. Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren serbest bölge uygulamaları oluşturulmaya çalışılmış özellikle ihracata yönelik gelişim politikalarına önemli bir katkı sunmuştur. Mersin ili, serbest bölge uygulamasının bilimsel kriterlerini taşımak yanında, coğrafi konumu bakımından çok avantajlıdır. Özellikle mevzuat, vergilendirme, mülkiyet durumu, faaliyet alanı ve yeni konteyner limanı projesi konularında geliştirilmesi gereken zayıf yönlerinin ortadan kaldırılması ile beraber dünya standartlarında örnek bir uygulama olacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Free zones consisting of two types, free production zone and free trade zone, are counted outside the customs borders as well as on the territory of the country. In the free zones, there are applications where the bureaucratic processes in which production and commercial activities are promoted according to other parts of the country are minimized. Intensively applied to developing countries, the Free Zones contribute greatly to the economy of the country, especially in the regions where it is established. Beginning in the year 1980 in Turkey have attempted to establish a free trade zone has provided a significant contribution to development applications, especially export-oriented policies. Mersin province is very advantageous in terms of its geographical position, as well as carrying scientific criteria for free zone application. It has been put forward that it will be an exemplary application in world standards, especially in terms of eliminating the weaknesses that need to be developed in the areas of legislation, taxation, property status, activity area and the new container port project.