Metastatik prostat kanserli olgularda orşiektomiye alternatif tedavi yöntemi olarak testis dokusunun hipertonik salin solüsyonu ile kemoablasyonu
Chemoablation of testicular tissue with hypertonic saline solution as an alternative treatment method for orchiectomy in patients with metastatic prostate cancer
  1. Tez No: 525540
  2. Yazar: MÜMTAZ DADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT EMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Prostat kanseri 2. en sık tanı konulan ve 4. en sık ölüme neden olan bir malignitedir. Görüntüleme yöntemlerinin ilerlemesi ve PSA'nın kullanıma girmesi ile daha erken evrelerde yakalanarak tedavisi mümkündür. Metastatik prostat kanserli olguların sayısı azalmış olsada bu grupta yer alan hastaların tedavisi hem ekonomik hem de psikolojik açıdan problemlere neden olmaktadır. Bugün için metastatik prostat kanserli hastalarda tedavi ya medikal (antiandrojen) ya da cerrahi (bilateral orşiektomi) kastrasyondur. Endoskopik çalışmaların hızla geliştiği günümüzde doku kemoablasyonu giderek popülarite kazanmaya başlamıştır. Bizde çalışmamızda bu yöntemden faydalanarak cerrahi kastrasyonu, ablatif bir ajan kullanarak oluşturmaya çalıştık. Bu uygulama için ürolojide çok kullanım alanı bulamayan ve dokularda daha az zararlı etkisi olan hipertonik salin (%15 ve %20) solüsyonunu seçtik. Bizim çalışmamızın amacı daha az invaziv, maliyeti daha düşük ve kozmetik açıdan daha kabul edilebilir etkin bir tedavi yöntemi geliştirmekti. Wistar Albino cinsi rat testislerine %15 ve %20'lik salin solüsyonlarını uygulayarak seri serum testosteron seviyelerinin ölçümlerini yaptık. %20'lik salin uygulanan ratlardan bir kısmına re-enjeksiyon yaptık ve testosteron seviyelerine baktık. Orşiektomi yapılan kontrol grubu ile testosteron seviyeleri karşılaştırıldığında anlamlı fark olmadığı görüldü. Ayrıca dokuların histopatolojik incelemesinde de %95-100 arasında testiküler dokunun nekroz olduğu izlendi. Rete testis, epididim ve tunika vajinalis yaprakları patolojik olarak normal yapıdaydı. Uygulamadan bir gün sonra kastre testosteron düzeylerinin sağlandığı bu tedavi yönteminin, zaten yaşlı ve psikolojik açıdan sorunları olan metastatik prostat kanserli hastalarda daha kabul edilebilir bir yöntem olabileceğini düşünmekteyiz. Bu yöntem, cerrahi stresinden ve ayrıca kanser olduğunu hatırlamasına neden olan sürekli ilaç kullanımından hastayı uzaklaştıracaktır. Etik kurul onayı alındıktan sonra gönüllü vakalarda yapılacak klinik çalışmalarla bu yöntemin etkinliğinin insanlarda gösterilebileceği ve klinik uygulamalarda yeri olabileceğini düşünmekteyiz. İnsan çalışmalarında, ağrının azaltılması için ek önlemler alınarak, salin enjeksiyonunun ultrasonografi eşliğinde yapılmasının daha etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bu uygulama, salinin bütün alanlara homojen dağılmasını sağlarken, testiküler doku dışına solüsyonun kaçmasına da izin vermeyecektir. Ayrıca testiküler atrofi takibi de yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most commonly diagnosed and the 4th most common malignity cause of death. With the advancement of imaging modalities and the introduction of PSA, it is possible to be caught and treated at an earlier stage. Although the number of patients with metastatic prostate cancer is decreased, the treatment of patients in this grouhp causes both economic and psychologic problems problems both economically and psychologically . Current treatment options of metastatic prostate cancer, is either medical (antiandrogen) or surgical (bilateral orchiectomy) castration. Recently, endoscopic procedures are rapidly developing and tissue chemoablation has been becoming more popular for the castration of the testes. In our study, we aimed to assess surgical castration using an ablative agent. For this application, we chosed a solution of hypertonic saline (15% and 20%) which was not well descripted in urological practice previously and which have less side effects The aim of our study was to develop an effective treatment modality that was less invasive, less costly and more cosmetically acceptable. We applied 15% and 20% saline solutions to the testes of Wistar Albino rats and measured serum testosterone levels. We re-injected a dose portion of 20% saline-treated rats and examinated testosterone levels. When compared with the control group, there was no significant difference for testerone levels. In addition, histopathological examination of the tissues revealed that 95-100% of testicular tissue was necrotic. Rete testis, epididymis and tunica vaginalis leaves were pathologically normal. We think that this treatment option, in which castrate testosterone levels are achieved one day after the procedure, may be a more acceptable method in elderly patients with metastatic prostate cancer who are suffering from psychological problems. This method will prevent the usage of continuous medication, which leads to surgery stress and also to recall cancer. After the approval of the ethics committee, we believe that the clinical efficacy of this method can be examinated in humans and may have a place in clinical practice. In human studies, we think that it may be more effective and safe to perform saline injection with the guidance of ultrasonography in addition to provide reducement of the pain. This allows homogenous distribution of saline to all areas, and will prevent the solution to escape out of the testicular tissue.Also testicular atrophy can also be followed.