Yeşil pazarlama stratejilerinin rekabet avantajına etkisinin incelenmesi: Muğla ilinde yer alan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir araştırma
The influence of the green marketing strategies on the competitive advantages: An application on 4-5 star hotels in Muğla
- Tez No: 525541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeşil pazarlama kavramı doğası itibariyle tüketiciler ve işletmeler açısından büyük önem arz etmektedir. Hem doğal kaynakların bilinçli tüketilerek gelecek nesillere aktarımı konusunda bir farkındalık oluşturulmasında hem de çevresel bilince sahip tüketicilerin ürün ve hizmet tüketiminde çevresel bilince sahip işletmeleri tercih etmeleri konusunda işletmelere bazı ekonomik avantajlar sağlayabilmesi özelliğiyle de yakın geçmişte bilim insanları tarafından daha çok gündeme getirilmeye başlanmıştır. Araştırmanın amacı yeşil pazarlama stratejilerinin işletmelere rekabet avantajı sağlayıp sağlamadığını ölçebilmektir. Buradan yola çıkarak Muğla ilinde yer alan otel işletmelerinin Türkiye'deki turizm faaliyetlerinde önemli bir yere sahip olması sebebiyle 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri araştırmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Bu ilde yer alan toplam 163 adet 4 ve 5 yıldızlı otel işletmesine ulaşılmış 69 tane otel işletmesinin üst düzey yöneticisinin görüşü alınarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresince elde edilen veriler kullanılarak otel yöneticilerinin demografik özelliklerinin yorumlanması aşamasında frekans, yüzde analizlerinden faydalanılmıştır. Otel yöneticilerinin verdiği bilgiler doğrultusunda yeşil pazarlama stratejileri ile rekabet avantajı ilişkisini belirlemek amacıyla korelasyon analizine ve yeşil pazarlama stratejilerinin rekabet avantajına etkisinin belirlenmesi amacıyla da regresyon analizine başvurulmuştur. Elde edilen verilerle yapılan analizler sonucunda yeşil pazarlama stratejilerinin rekabet avantajına etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of green marketing has great importance in terms of consumers and companies. Green marketing concept has recently started to be studied by the academic world. Green marketing activities enable conscious consumption of natural resources and make it possible to reach them in future generations. It also makes it easier to reach customers who has an environmental consciousness. The main purpose of the study is to determine whether green marketing strategies provide competitive advantage to companies. The hotels which are located in Muğla has an important place in the tourism activities in Turkey. Therefore, 4 and 5 star hotels in Muğla were selected as the sample of the research. There are a total of 163 4 and 5 star hotels in this region. 69 hotels of them have been reached. Research has been made by getting the opinion of the senior managers of 4 and 5 stars hotels. By using the datas from this study, while interpreted the answers of the managers, frequency and percentage analyzes were used. Correlation analyze was used to determine the relationship between the green marketing strategies and competitive adventage. Regression analyze was used to determine of the influence of the green marketing strategies to competitive adventage. According to the results obtained, it is observed that the green marketing strategies have an effect on the competitive advantage.