Utilization of phenolic compounds extracted from different agricultural wastes through various encapsulation methods
Farklı tarımsal atıklardan özütlenen fenolik bileşiklerin çeşitli kapsülleme yöntemleri uygulanarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 525547
  2. Yazar: BETÜL ÇİLEK TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Çalışmanın ana amacı çilek posasından ve zeytin yaprağından özütlenen fenolik bileşenlerin farklı kaplama maddeleri kullanarak (maltodekstrin, Arap zamkı, nohut ve mercimek unları) ve farklı kaplama işlemleri; yüksek hızlı homojenizatör (YHH), yüksek basınçlı homojenizatör (YBH), tek ve çift katmanlı emülsiyon (TE ve ÇE) yöntemleri uygulanarak kaplanmasıdır. Bu çalışma üç ana parçaya ayrılmıştır. İlk olarak, çilek posasından elde edilen fenolik bileşenler hapsetme tekniğiyle farklı 3maltodekstrin ve arap zamkı karışımları kullanılarak kaplanmıştır. İkinci olarak zeytin kabuğu özütü hapsetme yöntemiyle ve son olarak emülsiyonlaştırma yöntemiyle, nohut ve mercimek unları kullanılarak kaplanmıştır. Çilek posasından özütlenen fenoliklerin kaplanmasında YBH yönteminin (%85.99-91.32) YHH yöntemine göre (%81.88-88.15) daha verimli olduğu bulunmuştur. Maltodekstrine arap zamkı eklenmesi kaplama verimini arttırmıştır. Zeytin yaprağı özütü, nohut ve mercimek unları ile YBH ve YHH yöntemleri kullanılarak kaplanmıştır. YBH işleminin ardından kaplama verimlerinin (%81.87-85.09) YHH'ye göre daha yüksek olduğu (%80.78-80.26) görülmüştür. Zeytin yaprağı özütünün farklı emülsifikasyon yöntemleri kullanılarak yapılan analizler sonucunda ÇE (%95.45) yönteminin TE'ye (%72.05) ve hapsetme tekniğinine (%80.26-91.32) göre daha iyi bir kapsülleme tekniği olduğu anlaşılmıştır. Nohut unu kullanılan çift katmanlı emülsiyonların mercimek unu kullanılanlara göre daha yüksek saklama dayanıklılığı ve daha düşük salınım hızına sahip olduğu görülmüştür. Kapsüllenmiş zeytin yaprağı özütünün pişirme sırasında kapsüllenmemişlere göre daha dayanıklı olduğu görülmüştür. Ek olarak, kapsülleme işleminin mide sıvısında fenolik bileşiklerin salınımını önlemede etkili olduğu belirlenmiştir. Fenolik bileşenlerin bağırsak sıvısında salınımı mide sıvısında salınımından daha yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak, ÇE en etkili kaplama methodu olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this dissertation was to encapsulate the phenolic compounds extracted from strawberry pomace and olive leaf waste with different coating materials (maltodextrin, gum Arabic, chickpea flour and lentil flour) by using various techniques namely, high-speed homogenization (HSH), high-pressure homogenization (HPH), primary and double emulsion methods (PE and DE). This study was mainly divided into three parts. In the first part of the study, phenolic compounds extracted from strawberry pomace were encapsulated by using different concentrations of maltodextrin and gum arabic mixture. HPH caused to have higher efficiencies (85.99-91.32%) than HSH (81.88-88.15%). Besides, addition of Gum Arabic to maltodextrin increased efficiency. In the second part of the study, another source obtained from olive leaf waste: olive leaf extract (OLE) was encapsulated by using HSH and HPH with lentil and chickpea flours. Efficiencies after HPH treatments (81.87-85.09%) were higher than those after HSH treatment (80.78-80.26%). In the third part, encapsulation of OLE through emulsification methods showed that DE (95.45%) was a better encapsulation technique than PE (72.05%) and entrapment techniques (80.26-91.32%). DE with chickpea flour was found to have higher storage stability and lower release rate than DE with lentil flour. Encapsulated OLE was found to be more heat stable than uncoated OLE during baking. Besides, encapsulation prevented the release of the phenolic compounds in simulated gastric fluid. Release of phenolic compounds in intestinal fluid were found to be higher than the gastric fluid. As a result, DE was found to be the most efficient encapsulation method.