Ergenlerde kontrol hissi ve öz yeterlilik arasındaki ilişki
Control feelings of adolescents and its relations to self-efficacy
- Tez No: 525588
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, ergenlerin kontrol hissi ile özyeterlilik arasındaki ilişkiler ile kontrol hissi ve özyeterlilik düzeyinin cinsiyet, fiziki görünüm algısı, gelir düzeyi, ebeveyn tutumları, düzeyi ve akademik başarı algısı açısından farklılaşma durumunu incelemektedir. Araştırma 129'u bayan ve 128'i erkek toplam 257 ortaokul öğrencisinden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşları 12 ve 15 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is to examine the relationships between sense of control in adolescence and self efficacy and to examine if there are significant differences between sense of control in adolescence and self efficacy level in terms of gender, perception of physical appearance, income level, class level and perception of academic achievement. This study was conducted on 129 female and 128 male, overall 257. The age level of students ranged between 12 and 15.