Özerklik ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between authenticity and psychological resilience in terms of demografhic variables
- Tez No: 525589
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı özerklik ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkileri ve özerklik ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, sosyoekonomik düzeyi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın grubu, 222 kadın ve 128'i erkek olmak üzere toplam 350 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş düzeyi 18-50 yaş aralığı arasındadır. Verilerin toplanmasında araştırmanın değişkenlerine göre hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Özerk İşlevsellik Ölçeği ve Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Özerk İşlevsellik Ölçeği 15 sorudan, Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği 6 sorudan ve tek boyuttan oluşmaktadır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon katsayısı, t testi ve F testi teknikleri kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 11,5 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Özerklik ve Psikolojik Dayanıklılık düzeylerinin birbirini ne düzeyde etkileyip etkilemediğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda bu iki değişkenin birbirini pozitif açıdan etkilediği saptanmıştır. Araştırma bulgularında kadın ve erkek bireylerin, özerklik düzeylerinin cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık görülmezken, psikolojik dayanıklılık düzeylerinin cinsiyet açısından anlamlı farklılaşma olduğu saptanmıştır. Bu duruma göre erkek bireyler kadın bireyelere oranla daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Bireylerin medeni durumu özerklik seviyelerini etkilemezken, evli olan bireyler bekar bireylere göre psikolojik dayanıklılık düzeyleri anlamlı seviyede bir farklılaşma saptanmıştır. Buna göre evli bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, bekar bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinden yüksek olduğu söylenebilir. Bireylerin özerklik ve psikolojik dayanıklılık yönünden, yaş ve sosyoekonomik durumu düzeyi yönünden anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Özerklik seviyeleri yönünden eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık bulunmayıp, psikolojik dayanıklılık seviyeleri yönünden eğitim durumu lise ve lisansüstü olan bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyi eğitim durumu önlisans ve lisan olan bireylerin psikolojik dayanıklılık seviyelerinden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between autonomy and psychological resilience and to examine if there are significant differences between autonomy and psychological resilience level in terms of gender, age, marital status, level of education, financial status. This research is conducted on 222 females and 128 males overall 350 person participated in this research. The age level of participants was ranged from 18 to 50. The data used in this study were collected with three measuring scale. In the research data sheet is questioned the age of participants, gender, marital status, education level, and ecomonic status of participants. Also, Autonomous Functionality Scale and Short Psychological Resilience Scale were used as measures. Autonomous Functionality scale has 15 items and psychological resilience scale has 6 items. Pearson Correlation, t-test, and One way ANOVA (F test) were used as data analysis methods. Data were analysed by SPSS 11,5 package programme. Results showed that there is a positive significant relationship between autonomy and psychological resilience. As a result of the research, it was seen that there was no significant difference between the levels of autonomy of male and female participants in terms of gender, and on the other hand there was a significant difference between the levels of psychological resilience in terms of gender. It can be concluded that psychological resilience levels of male participants are higher than psychological resilience levels of female participants. In terms of marital status between the levels of autonomy there wasn't found significant differences, however between the level of psychological resilience significant differences were found. According this, the psychological resilience levels of married participants are higher than the psychological resilience levels of single participants. According to autonomy and psychological resilience, between participants in terms of age and level of income status the any significant differences weren't found. In terms of educational status no significant differences were found between autonomy level of participants. However college and graduate students' psychological resiliency levels were found higher than vocational high school and undergraduate students' psychological resiliency levels.