Ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve kontrol hissi düzeyleri arasında ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between the intelligence addiction and control feeling levels of adolescents
  1. Tez No: 525590
  2. Yazar: ÖZGE BÜŞRA ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve kontrol hissi düzeyleri arasında ilişkileri çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Bu araştırma İstanbul ilinin çeşitli liselerinde öğrenim gören 458 lise öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Yaptığımız araştırmada ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve kontrol hissi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek için yapılan korelasyon analizi sonucunda anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve kontrol hissi düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the levels of intelligence addiction and control feeling of adolescents in terms of various variables. This research was carried out on 458 high school students in various high schools in Istanbul. The research we conducted showed a significant correlation as a result of the correlation analysis to determine whether there was a meaningful relationship between the adolescents' levels of smartphone addiction and sense of control. It is seen that there is a significant negative correlation between the levels of smartphone addiction and feeling of control in adolescents.