Muvatta'da bab başlıkları
Chapter headings of Muwatta
- Tez No: 525616
- Danışmanlar: DOÇ. NECMEDDİN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Muvatta, hadis ve fıkhı mezcetmesi ve İmam Malik gibi büyük bir âlimin eseri olması açısından kıymetli bir konuma sahiptir. Bu kıymetli eser birçok yönü ile yazıldığı günden bu zamana kadar incelenmiş ve araştırmalara konu olmuştur. Çalışmamızda bu kıymetli eserin bab başlıklarının tahlili yapılmıştır. Ale'l-ebvâb metodu ile tasnif edilmiş bir eserin bab başlıkları müellifi anlama ve yorumlamada büyük imkân sağlamaktadır. İmam Malik gibi büyük bir âlimin, eserini rastgele tasnif etmediği ve bab başlıklarını da belirli bir düzen ve amaca göre oluşturduğu açıktır. Dolayısıyla bu bab başlıklarını incelemenin İmam Malik ve eseri Muvattaı daha iyi anlamaya vesile olacağı izahtan vârestedir. Giriş ve sonuç kısımları dışında üç bölümden oluşan çalışmamızda, birinci bölümde bab başlığı geleneği ve Muvatta kitabının tanıtımı yapılmıştır. Bab başlığı geleneğinin ne zaman ve kim tarafından, hangi eserde ortaya çıktığına dair rivayetler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Muvatta'ın tanıtımında ise genel bilgiler verilmiş ayrıca eser hakkındaki tartışmalı konularda değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde ise Muvatta'ın bab başlıklarının genel özellikleri ve İmam Malik'in fıkıh metodunun bab başlıklarına nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Bab başlıkları, kullanılan lafızlar, kullanılan kaynaklar gibi yönleri ile incelenmiş ve tespit edilen durumlar örneklerle gösterilmiştir. İmam Malik'in, fıkıh metodolojisinde kaynak olarak kullandığı delillerin bab başlıklarına nasıl yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Muvatta nüshaları arasındaki bab başlığı farklılıkları konusu işlenmiştir. Ulaşabildiğimiz bütün Muvatta nüshalarının başlıkları incelenerek farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen tespitler, başlıklar altında maddeler halinde gösterilmiştir. Sonuç kısmında da araştırmamız neticesinde ortaya çıkan önemli hususlara kısaca değinilmiştir
Özet (Çeviri)
Al-Muwatta' has a substantial position pursuant to the facts that it commingles the disciplines of hadith and fiqh /İslamic jurisprudence, and it is the work of a great scholar such as Imam Mālik. This treasured work has been examined and subjected to studies in many of its aspects from the day it was written up to this point in time. In our study, this treasured work is to be examined with respect to its chapter names. The chapter headings provide a major opportunity to understand and comment on the author. It is clear that Imam Mālik as a great scholar did not classify his work arbitrarily, and also created the chapter headings in a certain order and for a certain purpose. On that account, to examine the chapter names contributes to understanding Imam Mālik and his work Al-Muwatta' better without question. In the first section of our study which consists of three sections except for the introduction and the conclusion, the chapter heading tradition and the book Al-Muwatta' are introduced. The narratives pertaining to when and by who, and in which work the emergence of the chapter heading tradition took place are examined and evaluated. As for the introduction of Al-Muwatta', general information is given, and in addition, controversial subjects concerning the work are scrutinized. In the second section, however, the general characteristics of the chapter headings of Al-Muwatta', and how Imam Mālik's fiqh method affects the chapter headings are analyzed. The chapter headings were examined in relation to the wording and the sources used, and the fixed points are exemplified. There's an effort made to establish how the arguments which were put to use by Imam Mālik in his fiqh methodology affect the chapter headings. And, in the third section, the differences between the versions of Al-Muwatta' in reference to the chapter headings are treated as a subject. It's the aim to determine the differences by way of examining the chapter headings in all the versions of Al-Muwatta' that we could acquire. The results are to be estipulated, and indexed by title. Relevant only to the conclusion, some important issues that came in sight in consequence of our study are referred to tout court.