Bir biçimlenme sistemi olarak sosyal medya: Seramik eserlerde kişisel yorumlar
Social media as a shaping system: Personal applications inceramic works
  1. Tez No: 525668
  2. Yazar: GÖZDE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde adını söz ettiren ve yaygın olarak kullanılan sosyal medyanın toplum üzerindeki etkileri derin bir şekilde hissedilmektedir. İnternetin hayatlarımıza girmesi ile sosyal medyanın da hayatımızın bir parçası haline geldiği görülmektedir. Bu çalışmada, internet fikrinin nasıl oluştuğuna dair bilgi ve bu buluş sayesinde sosyal medya yapısının nasıl var olduğu ve bununla birlikte sosyal medyanın işleyişinin yarattığı sistemde toplum üzerindeki psikolojik etkileri anlatılmakadır. Bu etkilerden özellikle gözetleme, narsizim, bağımlılık, kültür ve eğitim üzerindeki etkilere değinilmiştir. Bu etkilerin yanı sıra sosyal medyayı eleştirel bir tavırla ele alan sanatçılar ve sosyal medyayı araç olarak kullanan sanatçılardan da örnekler incelenmiş ve sanata olan yansımaları ele alınmıştır. Tüm bu araştırmalar ışığında sosyal medyanın etkilerinin toplum üzerindeki bir biçimlendirici etken olduğu savı ile seramik uygulamalar üretilmiştir. Bu etkilerin bir metafor olarak koza hikayesinden esinlenerek seramik form ve yüzeylerde kişisel yorumlamalar ve yansımaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the effects of social media on society are widely felt and widely felt. It is seen that the social media has become a part of our lives with the introduction of our lives. In this study, information about how the idea of the internet is formed and how the social media structure is realized thanks to this invention and the psychological effects on the society in the system created by the operation of social media are explained. These effects have been addressed in particular on surveillance, narcissism, addiction, culture and the effects on education. In addition to these influences, the artists who took social media as a critical attitude and the artists who used social media as a tool also examined the examples and the artificial reflections. In all these researches, ceramic applications have been produced by claiming that the effects of social media are a shaping factor on society. These influences were inspired by the cocoon story as a meteoric, and personal interpretations and reflections on ceramic forms and surfaces were realized.