Radyo programcısı - dinleyici ilişkisi: Programcı dinleyici etkileşimi açısından radyoda üretim
Radio producer - audience relationship: Production on radio from the point of broadcaster audience interaction
  1. Tez No: 208925
  2. Yazar: HAMDİ SERHAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET CEM PEKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Yayıncılık alanının yeniden düzenlenmesi süreciyle birlikte birçok yeni aktörün faaliyet göstermeye basladıgı radyo mecrasında, eskiden oldugu gibi kategorik bütünler olarak degil, ayırt edici bireyler olarak yeniden tanzim edilmis olan dinleyici kitlesinin pasif tüketici konumundan, iletisimsel etkilesimin aktif, katılımcı özneleri olarak hareketli bir kitleye dönüsüp dönüsemedigi meselesi medya çogulculugu açısından kilit önem arz eden bir sorun olarak karsımıza çıkmaktadır. Bu arastırmanın amacı, bu temel sorudan hareketle, programcı-dinleyici iliskileri baglamında bugünün radyo dinleyicisinin iletisimsel etkilesim içindeki konumunu ve etkisini sorgulamaktır. Daha açık bir ifadeyle üretim aktörlerinin bakıs açısıyla dinleyicilerin konumunu tespit etmek ve radyoların ve programcıların dinleyicilerini tanımlama tarzlarıyla dinleyicilere yaklasımları boyunca biçimlenen/çesitlenen program üretim kültürlerini ve yayın stratejilerini incelemek bu tezin çıkıs noktasını olusturmaktadır. Buradan hareketle, söz konusu üretim süreçlerinin, medya çogulculugu, demokrasi, iletisim ve haberlesme özgürlügü ve çokseslilik gibi konu ve kavramlar etrafında elestirel bir analizinin yapılmasına çalısılmıstır. Bu baglamda, dinleyicileri tanımlama tarzlarına göre çesitlenen `üretim kültürleri'nin organizasyonel ilke ve prosedürler tarafından ve medya endüstrisinin dayattıgı rasyonel üretim mekanizmaları boyunca nasıl denetim altında tutulduguna iliskin çözümlemeler merkezi bir önem arz etmektedir. Bu çerçeve içinde, radyo programcılarının öznel yorumları, anlamlandırma mekanizmaları ve kimlikleri boyunca çesitlenen üretim kültürleri ile verimlilik esasına dayanan teknikakılcı medya sistemi arasındaki gerilime odaklanarak ülkemizde özel radyo yayıncılıgı alanının gelisim süreci içinde sekillenen temel üretim ve programcılık stratejilerinin incelenmesi hedeflenmistir.
Özet (Çeviri)
As long as the deregulation process in media, a lot of new actors began to active in radio sphere and a relative multiplicity pushed the borders of traditional broadcast services which dominates and controls communication activity ever since long time. In this case, transformation of the role of the audience from being taxonomic collectives to active participants of the communicative interaction is one of the most important issues of media pluralism. Concordantly, the purpose of this research is to examine the status and the effectiveness of the audience (as radio listeners) in communicative interaction from the point of producer-audience relationship. In other words, the goal of this research is to determine the status of the audience from the viewpoint of communicator wing and to analyse programming philosophies and broadcast strategies which varies across the definement of the audience by different radio producers and organisations. Certainly the critical examination of the production process from the point of media pluralism, democracy and the freedom of communication and information is one of the most important issues of media studies. In this sense the question of how the audience oriented programming philosophies are being controlled by organisational rules and procedures and technic- rational mechanisms of media industry becomes a central debate for this research. Briefly, by means of focusing the tension between the programming strategies of the producers their own which differs from others in terms of approaching to audience and the media production climate of today?s technical and efficiently oriented market system, this research aims to examine the essential production and programming strategies being evaluated in Turkish private radio sphere during deregulation process in media.