Doğa-toplum-insan üçgeninde nesne ve değerlerle kuşatılmış bireyin plastik imge yaratma sürecinin çözümlenişi
The Analysis of the plastic image creation process of the individual being surrounded with objects and values in the nature-society-human triangle
- Tez No: 81832
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Sanayi sonrası tüketim kültüründe teknolojik harikalar insan bilincini ipotek altına alıp, onu bloke ettikçe, insanlar da, sanayi ürünü gibi tek tipleşmektedir. Yaşamsal ortamın insan algısını olumsuz yönde etkilemesi, yaratma eyleminin belli odaklar tarafından örgütlenmesi ve denetim altında tutulması, insanın nesnel gerçeklikle yüzleşmesini engellemektedir. Tüketimi körükleyen ve konfor vaadeden çağdaş ortam, özneyi düş kurma zahmetinden kurtarıp; bilincini sanal gerçekliğe teslim etmektedir. Oysa öznenin yaşamsal ortamı kavraması ve anlamlandırması sanal değil, ancak real dünyayla ilişki içinde olmasına bağlıdır. Özne, içine doğduğu ortamın bir parçası olmakla birlikte, ondan, bağımsız bir varlıktır. Ama varoluşunu anlamlandırıp, dışındaki dünyaya karşı tavır alması gereken öznenin konumu, teknolojik iplerle oynatılan kukladan farksız görünmektedir. Yaşamsal ve yaratımsal enerjisi bastırılan, imgelem gücü elinden alınarak kimliksizleştirilen öznenin, doğa ve toplumsal hayat karşısındaki konumu trajikomiktir. Öznenin bilişine konu olması gereken nesne, tüketim kültürünün ürettiği eşya ve mâna dünyasının ötesine geçememektedir. Sanal gerçekliklerle1 realiteyi perdeleyip tüketimi üreten, nesneyi yaşamsal bir ikona dönüştürüp, insan bilincine tahakküm eden Sanayi Sonrası plastik imge üretiminin temel kaynağıdır. bilincine tahakküm eden Sanayi Sonrası İletişim Çağı'nın toplumsal vizyonu,2 1 Sanal gerçeklik:“Ne olursa olsun, sanal kamera kafamızın içindedir. Her varoluş kendisi ile tele- mevcudiyet ilişkisi içindedir. Televizyon ve kitle iletişim araçları uzun bir sureden bu yana, aynen bir virüsün normal bir hücreye yaptığı gibi ”gerçek“ özel yaşamın içine girip yerleşmek için kitle iletişim uzamının dışına çıkmışlardır. Ne başlığa ne de dijital giysiye gerek yok: Sonunda irademiz dünya içinde sentetize edilmiş bir görüntü içindeymiş gibi dolaşmaya başladı. Hepimiz alıcıları yuttuk.”(Baudrillard 1988: 40). 2 Çağdaş toplumsal vizyon: Üretim araçlarını ve ilişkilerini elinde tutan güçlerin, belirleyip insan bilincine dayattığı yaşama biçimi ve anlayış.11 İmgenin oluşumu, öznenin bastırılmış duygusal ve düşünsel enerjisinin bu vizyonla çatışıp biçim bulmasıyla mümkündür. Dış dünyayla sezinsel olarak çatışması halinde, özne; ruhsal enerjisini ve özgürlüğünü imlediğini varsaydığı spontan lekeler aracılığıyla, dışındaki dünyaya tepkesel yanıtlar verir. Lirik soyut ya da lekesel hırçınlık denebilecek bu tepkeler, toplumsal ortamın iticiliği karşısında tüketilemeyen yaşamsal ve ruhsal enerjinin tuval yüzeyine fışkırması olarak nitelenmekte; özne için sıkıştırılmış ruhsal enerjisinin patlamasını imgelemektedir. Fırlatıp savrularak ya da akıtılarak oluşturulan spontan lekeler, çağa ve sisteme fırlatılmış birer molotof kokteyl olarak nitelendirilebilir. Kapalı ve aşın öznel biçimler olarak değerlendirilen lekeler, öznenin dışındaki dünyayı yorumsamasıyla simgesel biçimlere döküldükçe, plastik imge; çağın insan doğasıyla çelişkisini somutlayan daha okunaklı göstergelere dönüşür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Whilst the technologic wonders dominate the human conscious and block the same in the post-industrial consuming culture, humans do become single typed as the industrial products. Since the vital setting affects the human perception in a negative manner, the act of creation is organized by specific groups and since this act is kept under control, the individual's confrontation towards the objective reality is hindered. The contemporary setting inciting consumption and promising comfort makes the subject get rid from the difficulty of imagination (!) and delivers his/her conscious to the imaginary reality. However it is only possible for a subject to comprehend and construe the vital setting by making contacts with the real world, and not through imaginary relations. Although the subject is a part of the setting in which he/she is born in, he/she is also independent from it. But the position of the subject being supposed to interpret his/her existence and assume a certain behaviour towards his/her outer world does not seem different from the puppets being moved by technological cords. The subject's status against the nature and social life gets tragicomic as his/her vital and creative energy is suppresed and his/her imagination ability is taken away; and thus he/she is left without an identity. The object which is supposed to be a matter of the subject's cognition or knowledge is not able to go beyond the world of materials and meanings produced by the consuming culture. The social vision1 of the Post-Industrial Communication Age that dominates the human conscious by masking the truth 1 Imaginery Reality:“In anty event the imaginary camera is within our head. Each existence is in a tele presence relation with itself. Televisions and mass media tools have gone beyond the mass media extension since a long time in order to enter and to get lodged in the ”real“ special lifes in exactly the same way a virus behaves for a normal cell. There is no need neither to a headgear nor to a digital clothing: Volitions have begun to walk around as if they are within an image synthesized within the world. We all swallowed the receivers.”(Baudrillard. 1988:40).IV“5 through imaginary realities and transforming the object to a vital icon, is the basic source of the ”Plastic Image“ production. The formation of an image is possible when the supressed emotional and intellectual energy of a subject conflicts with this vision and takes a certain form. In case this intuitive conflict occurs with the outer world, the subject gives reflexive responds to this world by spontaneous stains which he/she assumes his/her spiritual energy and freedom are implied thereby. These reflexive stains which may be named as lyric abstracts or stained shrewishness are described as gushing out the spiritual, and vital energy -that can not be consumed against the repulsiveness of the social setting- onto the surface of the canvas; they imply the explosion of the squeezed spiritual energy of the subject. Spontaneous stains which are produced by hurling or pouring the artistic material may be characterized as Molotov cocktails being thrown to the age and system. As the reflexive stains -being considered as closed and extreme subjective forms- are transformed into symbolic forms through the outer world's hermeneutic interpretation performed by the subject, the plastic image turns to more legible indications concretizing the conflict between the age and human nature. ”Contemporary social vision: A way of living and understanding pressed threateningly on the human conscious and determined by the groups possessing the productions tools and relations.