Türkiye'nin potansiyel bir tarım alanı olarak mayınlı araziler: Nusaybin örneği
Turkey's potential as an agricultural area mined lands: The case of Nusaybin
  1. Tez No: 525675
  2. Yazar: BİLAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelecek nesillerin de ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için düşünülen sürdürülebilir tarım uygulamalarında; doğal kaynaklara en az zarar verecek biyolojik azot fiksasyonu, ekim nöbeti, biyolojik mücadele ve uygun yetiştirme tekniklerinin önemi oldukça büyüktür. Sürdürülebilir tarım genel anlamıyla; biyolojik girdilerin kullanılmasıyla tarım dışı girdilerin en aza indirilmesi ve buna bağlı olarak doğal kaynakların bozulmasını engelleyerek verimliliğin arttırılmasını sağlamaktır. Yüzyıllardır var olan ekilecek ürünün belirlenmesi problemi, günümüzde çevreye en az zararı verecek, aynı zamanda bireylerin ve toplumun elde edeceği karı da artıracak, topraktan uzun yıllar hem verim elde edilecek, hem de verimin artırılması biçiminde sorunun çözülmesi gündeme gelmiştir. Bir başka deyişle, ekilecek ürünü seçerken o ürün için gerekli olan gübre, ilaç ve su gibi değişkenlerin değerleri, toprakta uzun yıllar tarım yapılabilmesi için gerekli olan değerler arasında tutmak gerekmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde sürdürülebilirlik bakımından Nusaybin'deki mayınlı araziler sürdürülebilir tarım için uygun arazilerdir. Günümüzde, doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması problemi nüfusun artması ve buna bağlı olarak ihtiyaçların artması ile farklı bir boyuta ulaşmıştır. Dünyada birçok ülke doğayı düşünmeden, üretimden elde edilecek geliri arttırmak için ihtiyacından fazla üretmektedir. Özellikle tarım sektöründe gelirin arttırılmasını sağlamak amacıyla düşünülmeden yapılan ekimlerin neden olabileceği zararlar etkilerini uzun yıllar sonra göstermektedir. Bu kapsamda çalışma alanı olarak seçtiğimiz Türkiye-Suriye arasındaki mayınlı araziler özelde de Nusaybin'deki mayınlı araziler, söz konusu sorunların aşılmasında ve insanların sağlıklı gıda ürünlerine ulaşabilirliğini sağlaması açısından üretim alanı seçilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu sebepten dolayı çalışma alanı olarak Nusaybin'deki mayınlı araziler çalışma alanı olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological nitrogen fixation, crop rotation, biological control and appropriate cultivation techniques that are the least damaging to natural resources are of vital importance in sustainable agricultural practices intended to meet the needs of future generations. Sustainable agriculture in general means minimizing non-agricultural inputs through the use of biological ones, thereby increasing productivity by impeding degradation of natural resources. The solution to the centuries-old issue of determining what crops to cultivate involves choosing crops that not only minimize environmental damage but also increase the profit to be obtained by individuals and the society, harnessing the soil for many years and enhancing productivity. In other words, the values of variables such as fertilizer, pesticide and water should be in the range of those required to cultivate the land for a long time. From this point of view, it can be said that in terms of sustainability, minefields in Nusaybin are suitable for sustainable agriculture. Today, the problem of using natural resources in an efficient way has taken on a different dimension with population growth and a resultant increase in needs. Taking nature for granted, many countries across the world produce more than is necessary to increase the revenue to be obtained from agriculture. The damage that might be caused by impulsive cultivation of the land for higher turnover in agriculture sector manifests itself years later. Within this context, we deem it important to select the minefields on the border between Turkey-Syria, particularly the ones in Nusaybin as production areas in order to overcome the problems in question and ensure that people have access to healthy produce. For this reason, minefields in Nusaybin have been chosen as study areas.