Preeklampsi de Nörokinin-B nin yeri
Neurokinin B levels in maternal and umbilical cord blood in preeclamptic and normal pregnancies
  1. Tez No: 525674
  2. Yazar: EMİNE EBRU ZÜLFİKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nörokinin-B (NKB), taşikinin ailesinden vazopressör etkili bir nöropeptiddir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda NKB nin plasentadan salgılanmasının gösterilmesi üzerine preeklampsi etiyopatogenezinde rol oynayabileceği üzerinde durulmaktadır. Bu etkinin muhtemelen defektif trofoblastik invazyon sonrası gelişen plasental iskemiye cevap olarak geliştiği düşünülmektedir. Çalışmamızda 22 preeklamptik ve 22 normal gebede doğumdan hemen önce maternal kandan ve doğumu takiben umblikal venden kan örneği alınarak NKB düzeyleri araştırılmıştır. Preeklamptik grupda NKB düzeyi periferik kanda 0.7 ± 0.21 ng/ml , kord kanında 3.32 ± 3.13 ng/ml bulunurken; normotansif grupda NKB düzeyi sırasıyla 0.43 ± 0.09 ng/ml ve 0.14 ± 0.05 ng/ml tespit edilmiştir. Sonuç olarak preeklamptik gebelerin umblikal kord kanında NKB düzeyi anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Buna göre de NKB nin fetomaternal dolaşıma yüksek oranda geçtiğini, preeklampsi ile ilgili olabileceği gibi fetusde de fizyolojik etkilere neden olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Neurokinin B (NKB) has been recently demonstrated to be secreted by the placenta in preeclampsia suggesting it may modulate pathophysiological events of the disease. The aim of this study was to investigate whether NKB is the circulating factor associated with preeclampsia or not. In 22 preeclamptic and normotensive pregnant women, the peripheral and umbilical cord blood NKB levels were measured by radioimmunoassay. The NKB levels in women with preeclampsia were 0.70 (0.53–0.92) nmol/L in peripheral blood and 1.92 (1.42–2.35) nmol/L in umbilical cord blood. In normotensive pregnant women, NKB levels were 0.43 (0.29–0.61) nmol/L and 0.14 (0.07–0.33), respectively. Significantly higher levels of NKB were measured in preeclamptic women compared with normotensive pregnant women in umbilical cord blood. These results suggest that NKB enters both fetal and maternal circulation and may modulate fetoplacental hemodynamics.