Turizm endüstrisinde çalışan mutfak personelinin psikososyal risk algıları
Psychosocial risk perceptions of kitchen personnel working in tourism industry
- Tez No: 525685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan odaklı endüstri olan turizm, istihdamın yüksek ve hizmet çeşitliliğinin fazla olduğu bir alandır. Bu çeşitlilik nedeniyle birçok iş bir arada yürütülmeye çalışılmaktadır. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği anlamında çalışanların fiziksel, kimyasal ve biyolojik gibi birçok risk faktörüyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Psikososyal riskler de bunlardan bir tanesidir. Bu riskler, uzun çalışma saatlerinin neden olduğu sosyal riskler ile işin getirdiği beklentiler ve iş üzerindeki kontrol düzeyine bağlı olarak meydana gelen çeşitli riskler olarak tanımlanmaktadır. Çalışmanın amacı, turizm endüstrisinde hizmet veren mutfak çalışanlarının iş sağlığını ve güvenliğini etkileyen psikososyal risklerin tespit edilmesi, ayrıca bu risklerin çalışanlar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışma turizm endüstrisinde riskin en yoğun görüldüğü alanlardan biri olan otel mutfaklarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılarak toplanmıştır. Görüşme formu literatürden yararlanarak yarı yapılandırılmış olarak hazırlanmıştır. Görüşme formu Mersin ilindeki 3-4-5 yıldızlı otel mutfaklarında çalışan 24 kişi ile yüz yüze uygulanmıştır. Toplanan veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizinden elde edilen veriler ışığında çalışanların çalışma ortamındaki fizikse, kimyasal ve biyolojik risklerin farkında olduklarını ancak çalışmamızın konusu olan psikososyal risklerin farkındalıklarının düşük olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism, which is a human-oriented industry, is an area where employment is high and service diversity is high. Because of this variety, a lot of work is carried together. This situation causes employees to face many risk factors such as physical, chemical and biological in the sense of occupational health and safety. Psychosocial risks are one of them. This risks are defined as the social risks that are caused by long working hours and the various risks that arise depending on the level of work expectations and the level of control over work. The purpose of study is to determine the psychosocial risks affecting the occupational health and safety of the kitchen workers serving in the tourism industry and also to reveal the effects of these risks on the employees. In this context, the study was carried out in hotel kitchens, one of the areas where riskiest in the tourism industry. In the study, data were collected by using semi-structured interview technique from qualitative research methods. The interview form was prepared semi-structured using the literature. The interview form was applied face to face with 24 people working in kitchens of 3-4-5 star hotel in Mersin province. The collected data were subjected to content analysis. In the data obtained from the content analysis, it has been found that the employees are aware of the physical, chemical and biological risks in the working environment, but the awareness of psychosocial risks is low.