Muay-Thai antrenörlerinin liderlik anlayışları ve karar verme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leadership analysis and decision making strategies among Muay-Thai coaches
- Tez No: 525689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER EYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de görev yapan Muay-Thai antrenörlerinin liderlik özellikleri ile karar verme stratejilerinin ortaya konulması ve birbiri ile olan ilişkilerini değerlendirilmek amacıyla yapılacaktır. Çalışmanın örneklem grubu, antrenör gelişim seminerine katılan ve uygun örnekleme (convenience sampling) metodu ile belirlenmiş olan 119 Muay-Thai antrenöründen oluşturmaktadır.Çalışma amacına ulaşabilmesi için Orijinal formu Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından geliştirilen“Antrenörler için Liderlik Ölçeği”ile Orijinal formu Mann ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen“Malbourne Karar Verme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmaya katılan antrenörlerin demografik bilgilerinin dağılımları (f) ve yüzdeleri (%) tanımlayıcı istatistik (Descriptive Statistics) yöntemi ile belirlenmiştir. Farklılıkları belirlemek için Mann-Whitney U, Kruskall Wallis, Pearson Korelasyon Analizi test yöntemleri uygulanmıştır (α= 0.05).Yapılan analizler sonucunda antrenörlerin liderlik özellikleri ile sporculuk yapma durumu, milli olma durumu ve antrenörlük kademelerine göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkarken; cinsiyet, yaş ve refah düzeyine göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Katılımcıların karar verme stilleri ile ise sadece yaş değişkeni ile anlamlı farklılıklar ortaya çıkmış, diğer değişkenler ile anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Antrenörlerin karar verme stilleri ile liderlik özellikleri arasında ise anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determinate of the leadership characteristics and decision making strategiesamong Muay Thai coaches who live in Turkeye and their relations with each other.The sample group of the study consisted of 119 Muay Thai trainers participating in the coach development seminar and identified by the convenience sampling method. The“Malvern Decision Making Scale”developed by the original form Mann et al. (1998) and the“Leadership Scale for Coaches”originally developed by Chelladurai and Saleh (1980) were used for the study purpose. The distributions (f) and percentages (%) of the demographic information of the coaches participating in the study were determined by Descriptive Statistics method. Mann-Whitney U, Kruskall Wallis, and Pearson Correlation Analysis test methods were used to determine differences (α = 0.05). As a result of the analyzes made, significant differences are revealed according to the leadership characteristics of the coaches and the situation of doing sports, nationality and coaching levels; There were no significant differences according to gender, age and welfare level. Significant differences were found with the decision style of participants only with age variation, and no significant differences with other variables were found. There is a meaningful relationship between coaches' decision making styles and leadership characteristics. Key Words; Muay-Thai, Making decision and Leadership traits.