Güzellik merkezine başvuran ve başvurmayan kadınların beden algısı, benlik saygısı ve bazı değişkenler açısından karşılaştırılması: Kayseri ili örneği
Examination of women who apply to beauty center and women who do not apply in terms of body perception self-esteem and some other variables: Kayseri province example
  1. Tez No: 525697
  2. Yazar: NURA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEMA GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, güzellik merkezine başvuran kadınlar ile başvurmayan kadınların beden algısı ve benlik saygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bununla birlikte iki grubun yaş, eğitim, medeni hal, gelir durumu, beden kitle indeksi, alkol ve sigara kullanımı, egzersiz yapma değişkenleri ile beden algısı, benlik saygısı puanları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına da bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kayseri ilinde yaşayan ve güzellik merkezlerine başvuran 154 kadın ile benzer sosyodemografik özelliklere sahip hiç başvurmamış 145 kadın oluşturmaktadır. Katılımcılar gönüllülük esasına dayandırılarak araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada katılımcılara, kadınların beden algısı düzeylerini ölçmek için Beden Algı Ölçeği (BAÖ), benlik saygısı düzeylerini ölçmek için Arıcak Benlik Saygısı Ölçeği (ABSÖ) kullanılmıştır. Katılımcılardan detaylı bilgi edinmek için 21 sorudan oluşan kişisel bilgi formu hazırlanmış ve form kullanılan ölçeklerle birlikte katılımcılara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,the relationship between body image perception and self-esteem of women who apply and do not apply to the beauty center. It was also examined whether there was a significant difference between the two groups in terms of age, education,marital status, income status,body mass index, alcohol and cigarette use, exercise veriables and body image self-esteem scores. The sample of the research consists of 154 women who live in Kayseri province and apply to the beauty center and 145 women who have never applied to the beauty center with similar sociodemographic characteristics. Participants were included in the survey based on volunteerism. In the study,the participants were used to measure the body perception scale to measure the levels of self-esteem and the Arıcak self-esteem scale to measure the levels of self-esteem.In order to obtain detailed information from the participants, a personal data form consisting of 21 questions has been prepared and it has been applied to the participants with the scales that use the form. Each application took about 20 minutes.When the literatüre was examined, it was observed that beauty was attributed to women under the influence of the media and that different forms beauty were created and imposed. For this reason, only women were employed in the study.