Psikolojik problemi olan ve olmayan çocukların anne babalarının akılcı olmayan inançları ve duygusal şemalarının karşılaştırılması
Comparisons of non-rational beliefs and emotional schemes of parents who have children with and without psychological problems
- Tez No: 525698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, çocukların psikolojik problemleri üzerinde anne babaların akılcı olmayan inançları ile duygusal şemalarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ruh sağlığı uzmanına başvuran ilköğretim birinci kademeye giden (6-13 yaş) çocuklara sahip anne babaların akılcı olmayan inançları ve duygusal şemaları ile herhangi bir problemi olmayan çocukların anne babalarının akılcı olmayan inançları ile duygusal şemaları karşılaştırılarak anne babaların akılcı olmayan inançlarının ve duygusal şemalarının çocuk ruh sağlığı üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Araştırma grubu Bolu ilinde bulunan ruh sağlığı uzmanına başvuran 38 çocuğun anne-babası ile herhangi bir problemi olmayan 38 çocuğun anne-babası olmak üzere toplamda 152 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada anne babalardaki işlevsel olmayan inançları“Anne Baba Düşünceleri Ölçeği”, duygularıyla ilgili inançlarını“Leahy Duygusal Şema Ölçeği”, çocuklardaki psikolojik problemlerin varlığını ise“ 4-18 Yaş Çocuk ve Ergenlerdeki Davranış Problemleri Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; psikolojik problemleri olan çocukların anne babalarının beklentiler, mükemmelliyetçi ve duyguları zarar görme alt ölçek puanları psikolojik problemi olmayan çocukların anne babalarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür Psikolojik problemleri olan çocukların annelerinin beklenti puanları psikolojik problemleri olmayan çocukların annelerine göre; psikolojik problemleri olan çocukların babalarının mükemmelliyetçi puanları psikolojik problemleri olmayan çocukların babalarınkine oranla daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Psikolojik problemi olan çocukların anne babaların eğitim ve gelir düzeyi daha yüksek olanların uzlaşı puanlarının da daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of irrational beliefs and emotional schemas of parents on childrens' psychological problems. The irrational beliefs and emotional schemas of parents who have primary school-aged children (6-13 years) and who consult to mental health specialist will be mixed with those of parents who have children with no psychological problems, in order to research their effect on children's' mental health. The study group consists of 152 people including 38 mother-father between who consulted to a mental health specialist and who have children with no psychological problem in the city of Bolu. In the examination, irrational beliefs in the parents are assessed with the“Parent Ideation Scale”, emotional beliefs with the“Leahy Emotional Schema Scale”and presence of psychological problems on children with the“4 – 18 aged Children and Adolescent Behavioral Problems Scale”. According to findings; the subscale expectation, perfectionism and emotional damage scores of parents who have children with psychological problems are higher than those who have children with no psychological problem. It's discovered that expectation scores of mothers who have children with psychological problems are higher compared to the scores of mothers who have children with no psychological problems; and that perfectionism scores of fathers who have children with psychological problems are higher compared to the scores of fathers who have children with no psychological problems. Parents with higher level of education and income who have children with psychological problems recorded relatively higher consensus scores. The findings of the study were discussed in the light of the literature with different suggestions.