Sağlıklı yaşam ve güzellik merkezine başvuran bireylerin geleneksel/tamamlayıcı tıp tutumları ve sağlıklı yaşam farkındalıkları arasındaki ilişki
The relationship between traditional/complementary medicine attitudes and healthy lifestyle awareness among individuals visiting a healthy living and beauty center
  1. Tez No: 1020449
  2. Yazar: ÖYKÜ ZELİHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlıklı yaşam ve güzellik merkezine başvuran bireylerin tamamlayıcı tıp tutumları ve sağlıklı yaşam farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın yapılacağı sağlıklı yaşam ve güzellik merkezlerine başvuran bireylerin sayısı bilinmediğinden dolayı evreni bilinmeyen örneklem hesabı formülü kullanılarak 460 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, Sosyodemografik Veri Formu, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği ile gönüllü bireylerin katılımı ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Kadınların sağlıklı yaşam farkındalığı düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu, evli bireylerin ise hem geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutumlarının bazı boyutlarında hem de sağlıklı yaşam farkındalığı düzeylerinde bekârlara göre daha yüksek puanlara sahip olduğu saptanmıştır (p<.05). Korelasyon analizi sonucunda Düşünsel Bakış alt boyutu ile Sağlığa Bütüncül Bakış (r=.522) ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği toplam puanı (r=0.778) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir (p<.001). Modern Tıbba Karşı Memnuniyetsizlik alt boyutu ile Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki (r=.611, p<.001), Sağlıklı Yaşam Farkındalığı ile ise negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur (r=-.128, p<.05). Sağlığa Bütüncül Bakış ile Sağlıklı Yaşam Farkındalığı arasında orta düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır (r=.411, p<.001). Ayrıca Sağlıklı Yaşam Farkındalığı ile Sorumluluk (r=.821) ve Beslenme (r=.753) alt boyutları arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğu belirlenmiştir (p<.001). Sağlıklı yaşam ve güzellik merkezine başvuran bireylerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutumları ile sağlıklı yaşam farkındalıkları arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Toplumda sağlıklı yaşam farkındalığının artırılması ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik sağlık eğitimlerinin ve farkındalık çalışmalarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between attitudes towards complementary medicine and health awareness among individuals visiting health and beauty centres. Using formulae for unknown population sampling, 460 subjects were enrolled. Participants completed a Sociodemographic Data Form, the Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale, and the Health Awareness Scale. Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance, Pearson correlation analysis, and linear regression were used to analyse the results. The study found higher levels of health awareness among females than males, and married individuals had higher scores than single individuals in some dimensions of attitudes and health awareness (p<.05). A positive relationship was determined between the“Conceptual Perspective”sub-dimension and the“Holistic View of Health”(r=.522) and the Total Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale (r=.778) (p<.001). A positive relationship was also determined with Dissatisfaction with Modern Medicine. A negative relationship was determined with Healthy Living Awareness (r=-.128, p<.05). A positive relationship was also found between the“Holistic View of Health”and Healthy Living Awareness (r=.411, p<.001). Strong positive correlations were determined between Healthy Living Awareness and Responsibility (r=.821) and Nutrition (r=.753) (p<.001). There was a link between attitudes to traditional and complementary medicine and healthy living awareness among people who went to health and beauty centres. It's recommended that society's healthy living awareness should be increased, and that health education and awareness campaigns regarding complementary medicine practices are expanded.