Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ilişkisi: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi örneği
Organizational culture and organizational commitment: Istanbul University, İstanbul Medical Faculty hospital example
  1. Tez No: 525725
  2. Yazar: SEVEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık algıları ile örgüt kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasında ilişki tespit edilmiştir. Bununla beraber duygusal bağlılık ve normatif bağlılık her tipteki örgüt kültürü ile pozitif ilişki barındırırken devam bağlılığı ile Hiyerarşi Tipi Örgüt kültürü algısı arasında negatif ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceptions of organizational dependence and organizational culture of health workers. The universe of the work is the nurses working at Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital. According to research findings, the relationship between organizational culture and organizational dependence has been determined. However, emotional attachment and normative attachment have a positive relationship with all types of organizational culture, while there is a negative relationship between perpetual attachment and Hierarchy Type organizational culture perception.