İstanbul'daki Suriyeli çocukların öfke ve sosyal uyum düzeyleri
Anger and social adaptation of The Syrian childen's who live in i̇stanbul
  1. Tez No: 525726
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Göç, insanlık tarihi boyunca önemli gelişmelere neden olmuş ve neden olmaya devam etmektedir. Dünyanın birçok yerinde yaşanan savaşlar, ekonomik sıkıntılar, siyasi baskılar insanları kitlesel olarak göç etmeye zorlamaktadır. En temel insan haklarından biri olan“yaşam hakkını”koruyabilmek, yaşanan problemlere çözüm bulmak umuduyla insanlar vatan topraklarından ayrılıp başka ülkelere göç etmek zorunda kalmaktadır. Tarih boyunca Anadolu toprakları göç olaylarına şahit olmuştur. Türkiye transit ülke konumundan hedef ülke konumuna geçerken, özellikle İstanbul farklı coğrafya ve kültürden insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu farklılığın yanında 2011 yılında başlayan ve halen devam etmekte olan Suriye Savaşının da benzer bir etkisi olmuştur. Suriyeliler kendilerini ve ailelerini korumak amacıyla komşu ülkelere göç etmişlerdir. Ve 2017 yılı itibariyle topraklarında en fazla Suriyeli bulunan ülke Türkiye olmuştur. İl olarak baktığımızda ise 479.880 kişiyle İstanbul ilk sırada yer almaktadır. Uluslararası göç söz konusu olduğu zaman bu göç sürecinden en fazla etkilenen grup şüphesiz kadınlar ve çocuklardır ki uluslararası literatürde“hassas grup”olarak geçmektedirler. Göç sürecinden etkilenen en önemli alanlardan birisi duygular ve duygu kontrolüdür. Göçün stresli bir olay olduğu ve bu stresin uzun süre devam ederek bütün metabolizmayı etkilediği bilinmektedir. Savaş zoruyla yaşanan göçte ise insanlar çok fazla şiddet içerikli travmatik olay yaşamaktadırlar, çocukların biriktirdiği bu şiddet içerikli anılar onların duygularını özelde de öfkelerini etkilemektedir. Göç ile yaşanan ortam değişikliği çok geniş kapsamlıdır. Göç ile yaşanan topraklar, yaşanan ev, eğitim alınan kurum, akraba ve komşu çevresi, arkadaş ortamında önemli değişiklikler meydana gelir ve bunların tamamı aynı anda değişir. Yaşanan bu değişim sosyal uyumu da etkilemektedir. Bu araştırma 6-12 yaş arasındaki Suriyeli çocukların öfke ve sosyal uyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca demografik özelliklerin öfke ve sosyal uyum düzeylerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırma eğitim hayatı devam eden 100 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeğinin 12 maddesi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre çocukların öfke düzeylerinin ortalamaya yakın olduğu, sosyal uyum çerçevesinde incelenen duygusal sorunlar, dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik, akran sorunları ve sosyal davranış puanlarının normal, davranış sorunları ve toplam güçlük puanlarının ise sınırda olduğu bulunmuştur. Sonuçlar literatüre dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration has caused significant developments throughout human history and continues to be the cause. In many parts of the world, wars, economic straits, political pressures are pushing people to migrate massively. In order to be able to protect the“right to life”, one of the most basic human rights, people are forced to leave their homeland and migrate to other countries in hopes of finding solutions to the problems they face. Throughout history, Anatolian lands have witnessed immigration. As Turkey transits from a transit country to a target country, Istanbul plays host to people from different geographies and cultures. This difference was also a similar effect of the Syrian War which started in 2011 and is still going on. Syrians have migrated to neighboring countries to protect themselves and their families. And as of 2017, Turkey was the country with the highest number of Syrians in its territory. When we look at the province, Istanbul is in the first place with 479,880 people. When we say immigration, one of the most important ones affected is emotion and emotion control. It is known that immigration is a stressful event and this stress lasts for a long time and affects the entire metabolism. In migration forced by war, people live a lot of violent traumatic events, these violent memories that children accumulate affect their feelings, especially their anger. Migration and change of environment are very extensive. With immigration, living land, living house, education institution, relatives and neighboring environment, important changes in friend environment and all of them change at the same time. This change also affects social harmony. This study was conducted to determine the level of anger and social adjustment of the children aged between 6-12 years. In addition, how demographic characteristics affected the level of anger and social adjustment were examined. Research has been carried out with 100 children who are still studying. In the study 12 items of Personal Information Form, Power and Difficulties Questionnaire and Continuous Anger and Anger Style Questionnaire were used. According to the results obtained in the research, it was found that the children's anger levels were close to the average, the emotional problems, attention deficit and hyperactivity, peer problems and social behavior scores were found normal, behavior problems and total difficulty scores were found liminal examined in the framework of socialization. The results are discussed based on the literature.