Birinci ve İkinci Dönem (1920-1927) TBMM tutanaklarında gündelik hayat tartışmaları
First and Second Periods (1920-1927) daily life discussions in Grand National Assembly of Turkey
  1. Tez No: 525748
  2. Yazar: ZEYNEP BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Cumhuriyet'in siyasi tarihi açısından en kritik iki döneminde TBMM'nin sadece Milli Mücadele ve sonrasında yeni kurulan Cumhuriyet'in kurumsallaşmasıyla meşgul olduğuna dair bir önyargı hemen herkes tarafından paylaşılmaktadır. Oysa 1920-1923 ve 1923-1927 dönemlerinde meclis üyeleri sanıldığının aksine sadece“büyük”memleket meseleleriyle ilgilenmemiş savaşın ortaya çıkarmış olduklarının yanısıra süregiden toplumsal konularda da tartışmalar gerçekleştirmiştir ve kudretlerinin elverdiğince sorunlara çözüm bulmaya çalışmışlardır. İçki, kumar, fuhuş, tasarruf, sağlık, aile gibi birçok konuda kanun yapma kudretiyle çözüm üretmeye çalışan meclis üyelerinin bu faaliyetleri boyunca yaptığı tartışmalar iki açıdan ilginçtir. Bir, her vekil kanun teklifi boyunca yaptığı konuşmalarda adeta bir muhabir gibi edindiği gözlemleri meclis üyeleriyle ve bugünün okuruyla paylaşır; iki, dahası gelecekte kurulması muhtemel yeni devletin toplum tahayyülüne ilişkin ideallerini ortaya koyar. Yapacağımız çalışmada bu iki ana hat üzerinde duracağımız gibi meclis üyelerinin profilleri ve siyasal yapıları açısından her ne kadar birbirinin ardıl ve öncülü olsa da birbirinden oldukça farklı olan birinci ve ikinci meclisin gündelik hayat meseleleri açısından farkları ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
A prejudice that the TBMM-GNAT (Grand National Assembly of Turkey) is engaged only in the institutionalization of the newly established Republic in the aftermath of the National Struggle is shared by almost everyone in the two most critical periods of the Republic's political history. However, in the period 1920-1923 and 1923-1927, contrary to the assumption that the members of the parliament, not only had dealt with the“big”country affairs but also carried out discussions on the social issues that the war bought up and tried to find solutions to the problems within their power. Discussions of members of parliament who were trying to produce solutions with the power of legislation in many subjects such as drinking, gambling, prostitution, saving, health, family are interesting from two perspectives. First, every member of parliament shares observations with other parliament members and today's readership, like a reporter; second, moreover, he puts forward the ideals of the future state of society of the new state likely to be established in near future. In our study as we will elaborate the two main lines, we will also try to put the differences between the first and second parliament in terms of daily life affairs of the members of the parliament which are quite different from each other but at the same time they are successors and predecessors of eachother in terms of the professions and political structures.