Eril bir çağdaşlaşma hikayesi: Halkevleri ve kadın (1932-1951)
A masculine modernization story: Public houses and woman (1932-1951)
  1. Tez No: 525750
  2. Yazar: DİDEM KANDİL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, Erken Dönem Cumhuriyet tarihinde hizmet veren halkevlerinde kadınların yaşadığı nahoş olaylar, cinsiyetçi yaklaşımlar ve kural dışı uygulamalar üzerinden kadınlara bakış açısı incelenmek istenmiştir. Siyasi olarak gerçekleşen devrimin toplumsal yansımalarının kadınlar üzerindeki etkileri, yaşanmış, şikâyet dilekçelerine yansıtılmış olaylar üzerinden ele alınmaktadır. Cumhuriyet rejiminin ihtiyaç duyduğu 'çağdaş kadın' figürüyle zihinlerde kök salmış 'geleneksel kadın' figürü arasında sıkışıp kalan Türk kadınının inanılmaz bir hızda değişimi beklenen bir toplumda var olma sorunsalının örnekleri ele alınmıştır. Bu tezde, Erken Cumhuriyet Dönemi'nde, olması istenen ve aslında olan Türk kadınının toplumdaki yeri arasındaki farklılıklar gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to examine the point of view of the women through the unpleasant incidents, the sexist approaches and the illegal practices that lived in the public houses of the Early Republican Period of Turkey. The effects of the social reflections of the political revolution on women are addressed through events that have been experienced in the people's houses and reflected in complaint petitions. The example of the question of the existence of a Turkish woman who is trapped between the 'traditional woman' figure rooted in the minds of the 'modern woman' figure that the Republican regime requires is expected to change at an incredible rate. In this thesis, during the Early Republican Period, it is desired to show the differences between the place of the Turkish woman in the society which is desired and actually.