Bağlanma biçimleri ile duygu düzenlemede güçlük arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and difficulty in emotion regulation
- Tez No: 525752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amacı, saplantılı bağlanma stili, korkulu-kaçınmacı bağlanma stili ve kayıtsız-kaçınmacı bağlanma stilinden oluşan bağlanma biçimlerinin duygu düzenleme ile olan ilişkilerini incelemek olan bu tez, bağlanma biçimleri ve duygu düzenleme becerisi adına yazılan literatürlere destek olmayı hedeflediği için klinik psikoloji açısından önem teşkil etmektedir. Tez içerisinde elde edilen bulgulara göre, bağlanma biçimleri ile duygu düzenlemede güçlük arasındaki ilişki bulunmaktadır. Elde edilen verilere göre, kaçınmacı ve kaygılı bağlanma yaşayan bireyler, duygu düzenlemede zorluk yaşamaktadırlar. Duygu düzenlenme ve bağlanma kalitesi yakından bağlantılı konulardır. Duygu regülasyonundaki bireysel farklılıklar üzerindeki etkinin çocuğun bağlanma öyküsünden kaynaklanmaktadır. Olumlu ve olumsuz duyguları kabul etme ve bütünleştirme esnekliği ile karakterize edilen bireyler genellikle, güvenli bir şekilde bağlanmaktadır; diğer yandan, sınırlı ya da yüksek negatif etki ile karakterize olan bireylerin güvensiz bağlanma olasılıkları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the relationship between emotional regulation and attachment forms of obsessive attachment style, fear-avoidant attachment style and indifferent-avoidant attachment style, is important for clinical psychology since it aims to support the literature written for attachment styles and emotion regulation skills. According to the findings obtained in the thesis, there is a relation between attachment styles and difficulty in emotion regulation. According to the obtained data, individuals who have an avoidant or anxious attachment style experience difficulty in regulating their emotions. Emotional regulation and attachment quality are found to be closely related. The effect on the individual differences in emotion regulation stems from the child's attachment style. Individuals characterized by the flexibility of accepting and integrating positive and negative emotions found to have safe attachment style. On the other hand, individuals who are characterized by limited or high negative impact are more likely to have insecure attachment style.